İlköğretim Öğrencilerine Ödev Vermek Doğru Mu

yorumsuz
173 kez okundu

İlköğretim Öğrencilerine Ödev Vermek Doğru Mu

 

ilk-ogretim-ogrencilerine-odev-vermek-dogrumu

Okul sürecinde öğrencilerin korkulu rüyasıdır, ödevler. Çocuklar asla ödev yapmak istemezken öğretmenler ve ebeveynler ödevin öğrenim sürecinde yararlı olduğunu savunarak yaptırmaya çalışırlar. Ancak, yapılan son çalışmalar gösteriyor ki aslında ödev ilköğretim döneminde hiç de sanıldığı gibi işe yaramıyor. Ortaokul düzeyinde az bir fayda sağlarken, lise düzeyinde az da olsa işe yaramaktadır. Bu yapılan araştırmalarda ilköğretimde ödevin neden işe yaramadığı ve öğrenme sürecine katkı sağlamadığı da ortaya koyulmuştur. Sizlere bu nedenleri sırasıyla açıklayalım.

1. Ödevin çocuklar üzerindeki en büyük olumsuz etkisi onları okuldan uzaklaştırmasıdır. Daha yeni okula başlamış çocuklar bir de ödev ile zorlandıklarında okula karşı ilgisi daha da bitmektedir. Oysa ki önünde daha çok uzun öğrenim yılları olan çocukları okuldan uzaklaştırmak hiç de mantıklı değildir.

2. Ödev anne babaların çocuklarıyla olan ilişkilerini de olumsuz etkilemektedir. Çocuğuna sürekli ödevini hatırlatmak zorunda kalan anne babaların çocuklarıyla ilişkileri de maalesef etkileniyor.

3. Her ne kadar çoğu kişi ödevin sorumluluk bilinci oluşturduğunu düşünse de bu çoğu kez tam tersi olmaktadır. Çocuklar bu dönemde kendi sorumluluğu üstlenmek yerine anne ve babanın uyarılarıyla ödev yapmakta, sonuç olarak ödev amacına ulaşmamaktadır.

4. Ödevler yüzünden çocukların çocukluklarını yaşamaları için yeterli zamanları kalmamaktadır. Bu kadar küçük yaştaki çocukların zamansızlık problemleri yaşamaları da kesinlikle travmatik bir durumdur.

Ödeve Alternatif Neler Yapılabilir? Ödev yerine çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak çok daha etkili olmaktadır. Bunun için eğlendirme amacıyla kitap okunacağı algısı yaratın. Diğer yandan, ilköğretim çağındaki çocuklara sorumluluk kazandırmak için daha eğlenceli yollar seçin. Örneğin okulda ya da evde eğlenceli sorumluluklar verin. Bir evcil hayvana bakmak ya da yardımseverlik gibi güzel duygular aşılayın. Gezerken de çocuğunuza eğitim verebilir ve ödevin yapamadığı öğreticiliği sağlayabilirsiniz. Gezilecek yerler doğayla iç içe yerler olabileceği gibi müzeler, gözlem evleri, farklı laboratuarlar gibi bilimsel kurumlar da olabilir. Buralarda çocuklarınız hem mutlu olacak hem de hayata dair çok güzel bilgiler alacaktır. Diğer yandan, sanatsal yönlerini geliştirebileceği yerlere de gezi düzenleyebilir, hatta bu gezileri bir program dahilinde yapabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.