İnsan Hakları ve Demokrasi

yorumsuz
1.989 kez okundu

İnsan Hakları ve Demokrasi

 

İnsan Hakları ve Demokrasi çağdaş ve her gün gelişen dünyada çok önemli bir konuma sahiptir. Özellikle gelişmiş ve kendini ispatlamış ülkeler insan hakları ve demokrasi kavramlarını vazgeçilmez unsurlar olarak görmektedirler. Demokrasinin temel taşı insan ve insan haklarıdır. Günümüzde demokrasinin olduğu her yerde akla ilk olarak insan özgürlüğü ve insan hakları gelir. Bu yüzden insan hakları ve demokrasi çok önemli bir yer tutmaktadır. İnsan hakları demokrasi birbirine çok sağlam temellerle sımsıkı ve kopmaz bir şekilde bağlıdır. İnsan hakları ve demokrasi birbirini tamamlamazsa demokrasinin temelleri çöker ve zayıflar. İnsan hakları ve demokrasi nedir? İnsan hakları ve demokrasi ne demektir? İnsan hakları ve demokrasi dersi nasıldır? İnsan hakları ve demokrasi dersi notları nerede bulunur? İnsan hakları ve demokrasi ders kitabı nerede bulunur? İnsan hakları ve demokrasi dersi konuları nelerdir? İnsan hakları ve demokrasi günü tarihi ne zaman? İnsan hakları ve demokrasi haftası ne zaman? İnsan hakları ve demokrasi dersi hangi sınıflarda görülür? İnsan hakları ve demokrasi ders notları nereden bulunur? İnsan hakları ve demokrasi haftası ile ilgili şiir nasıl bulunur?

İnsan hakları demek insanların cinsiyet, ırk, kültür, dil ve din ayrımı yapmadan özgürce birbirleri ile hoşgörü, anlayış, sevgi ve saygı çerçevesi içinde iletişim kurmasıdır. İnsan hakları ve demokrasi kavramı ne kadar benimsenir ve korunursa o kadar huzurlu topluluklar ve devletler inşa edilir. İnsan hakları ve demokrasi birbirleri ile kopmaz bağlarla bağlı oldukları için insan haklarının korunduğu yerde demokrasi yükselir. Demokrasilerde insanlar için hiçbir ayrım yoktur, her kişi aynı haklara sahiptir. Demokraside hukukun üstünlüğü vardır. Herhangi bir kişinin bir diğerinden üstün olma durumu olamaz. Artık dünyada demokrasi için çok büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler ışığında ülkemizde insan hakları ve demokrasi konusunu çok yakından takip etmektedir. Gelişen ve değişen dünyada her ülke demokrasi kavramını daha iyi bir şekilde anlamaktadır.

Ülkemiz insan hakları ve demokrasi kavramını içselleştirmiş ve tüm uygulamaları buna dönük bir ülkedir. Okullarda küçük yaştan itibaren bu güzel değerlerin öğrencilere de benimsetilmesi gerektiği düşünen Milli Eğitim Bakanlığı müfredata yeni bir ders eklemiştir. Bu ders İnsan Hakları ve Demokrasi dersidir. Öğrencilere insan haklarının önemini demokrasinin değerini kavratmak için çalışmalar başlamış ve 4.sınıftan itibaren tüm öğrenciler İnsan Hakları ve Demokrasi dersi görmektedirler. İnsan hakları ve demokrasi kavramı devletler için olmazsa olmaz temel kavramlardır. Bu kavramların tüm vatandaşlara benimsetilmesi ve öğretilmesi, her vatandaşın bilinçlenmesi oldukça önem arz etmektedir. Küçük yaşta verilen demokrasi eğitimi devletlerin yararına olmaktadır. Çünkü çocuklar ulusların ve devletlerin geleceğidir. İnsan hakları ve demokrasi dersi öğretim programı özenle hazırlanmıştır. İnsan haklarına, eşitliğe, özgürlüğe, ayrımcılığa, demokrasiye ve diğer tüm konulara dikkatle değinilmiştir.

İnsan hakları ve demokrasi kavramları eğlenceli metinlerle ele alınmış ve çocukların merakını uyandıracak şekilde düzenlenmiştir. İnsan hakları ve demokrasi kitabı görsellerle desteklenmiş çocukların ilgisini çekecek şekilde hazırlanmıştır. Kitapta her metin bir kavramı ele almakta ve açıklamaktadır. Metinler birbirleri ile ilişkili art arda bir sıra takip etmektedir. Metin sonlarında kavramları destekleyici ve daha iyi anlaşılmasını sağlayacak sorulara yer verilmiştir. Bu sorularla öğrenciler fikirlerini açıkça dile getirebilir, fikir alışverişi yapabilir ve diğer arkadaşlarının görüşlerine saygı duymayı öğrenirler. Kitapta verilen metinlere birebir bağlı kalmak yerine o kavramlarla ilgili çeşitli yöntem ve tekniklerle dersler zenginleştirilebilir. Özgürlük konusu ile ilgili bir beyin fırtınası yapılarak tüm öğrencilerin derse zevkle katılmaları sağlanabilir.

Öğrenciler insan hakları ve demokrasi dersinde aynı zamanda ülkenin yönetim biçimini, seçimlerin nasıl yapıldığını, oy verme işlemini ve seçme -seçilme hakkını öğreneceklerdir. Çocuklarda bu kültürün oluşması için çok önemli bir derstir. İnsan hakları ve demokrasi bilinçli kendini tanıyan ve bilen insan haklarına saygılı, hoşgörülü bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Öğrenciler bu hedef davranışlar ile sorunlara akılcı çözümler getirmeyi, sorunlara farklı bakış açıları ile bakmayı ve insanlarla duygudaşlık kurmayı da öğreneceklerdir. Toplumda rahat ve huzurlu bir şekilde yaşayabilmek için bu kültürün küçük yaşlardan itibaren kazandırılması konusunda İnsan hakları ve demokrasi dersi önemli bir adım olmuştur.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.