İstasyon Tekniği Örnek Uygulama 2

yorumsuz
39.285 kez okundu

Doğal afetler konusu istasyon tekniği ile işlenmeye çalışılmıştır. Uygulamaa ilköğretim 2. sınıf hayat bilgisi dersinde öğrencilerin ön bilgilerini saptama ve tekniğe uyum amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle öğrenciye konu ile ilgili hiç bir hazırlık yaptırılmamış hiç bir malzeme veya kaynak sunulmamıştır.

İstasyonların oluşturulması

Konu ile ilgili 4 istasyon düşünüldü. Oluşturulan istasyonlar numaralandırıldı. Sınıftaki öğrenciler karışık olarak tahtaya çıktılar ve 1,2,3,4-1,23,4 … şeklinde sayarak istasyonlarını belirlediler.

102_4254
İstasyon Tekniği İstasyon adı Kalma süresi ve İstasyon değişim sırası

 

 

 

 

 

İstasyon Değiştirme ve Kalma Süresi

İstasyon tekniğinin en belirgin özelliklerinden birisi istasyon şefinin sürekli kendi istasyonunda kalarak daha önce yapılan çalışmaları gelenlere aktarmasıdır. Bu yüzden Diğer üyelerin resinde görüldüğü gibi 5 dakikada bir  istasyon değişimi yapması planlandı. İlk değişimler 1. istasyon (bilgi istasyonu: Doğal afetlerle ilgili bilginin paylaşıldığı istasyon) 2. istasyona yani doğal afetlerle ilgili  şiir yazma istasyonuna gidecek. 2. istasyon (şiir yazma istasyonu) 3. istasyona yani doğal afetlerle ilgili resim yapma istasyonuna gidecekler. değişim böyle her öğrenci her istasyona uğrayacak şekilde devam eder.

Resim yapma istasyonunda ya da diğer istasyonlarda öğrenciler önceki bilgilere devam edebileceği gibi yeni ekleme de yapabilir. Bütünlük aranmaz.

Çalışmadan örnekler

102_4255
İstasyon tekniği
istasyon çalışma örnekleri

102_4256

 

 

 

 

 

 

 

İstasyon Çalışma Görüntüleri

102_4249
Drama İstasyonu
Doğal afetleri drama ile anlatabilme
çalışması yapıyor

102_4250 102_4251 102_4252

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.