İyi Bir Üniversiteyi Kazanmak İçin Neler Yapılmalıdır

yorumsuz
593 kez okundu

İyi Bir Üniversiteyi Kazanmak İçin Neler Yapılmalıdır

 

Orta öğretimi bir şekilde bitirdiniz veya okuyorsunuz. Önünüzde kritik bir sınav daha çıktı, aslında iki sınav ilki YGS ikincisi LYS. Sizde kara kara iyi bir üniversiteyi kazanmak için neler yapılmalıdır, şeklinde düşünüyorsunuz. Bu düşüncenin oluşması doğal bir şey. Sonuçta gireceğiniz üniversite (istisnalar hariç) sizin meslek hayatınızı belirleyecek ve bu da hayata karşı bakış açınızı da etkileyecek. Felsefi boyutuyla bakacak olursak iyi bir üniversiteyi kazanmak için neler yapılmalıdır sorusuna verilecek cevaplar sizi hedefe ulaşmanız için bir ön fikir verecek. Çok ders çalışmak? Hemen hemen kime sorsanız bu cevabı alırsınız ama unutmamanız gereken nokta çok çalışmak değil ne istediğiniz.

Düşünün Çapa Tıp Fakültesinde okumak istiyorsunuz, amacınız sizden ne istiyor? Öncelikle üniversiteyi belirlemeli ve seçtiğiniz bölümün hangi alan türlerinden (TS1-TS2) puan istediğini belirlemelisiniz. YGS veya LYS odaklı ya da her ikisi de mi istiyor? Hangi konular size ne kadar puan sağlıyor bunları iyice analiz ettikten sonra, hedefinize bir adım daha yakınsınız artık. Analiz sonunda şunu fark edeceksiniz, sayısal mezunu birisinin sözel konularıyla uğraşmadığını. Yani sizin mezun olduğunuz bölüm ile hedefinizin arasında bir paralellik olduğunu göreceksiniz Hedefim belli ya sonra? Asıl mevzuat bundan sonrası için geçerli. İyi bir üniversiteyi kazanmak için neler yapılmalı dan ziyade ne yaptığınız sizi hedefe götürecektir.

Burada Bruce Lee, örneğini vermek istiyorum. Lee, 19 yaşlarında Amerika yolunu tutarken kendisine şu soruyu yöneltti. O sevdiğim Kung-Fu için ben ne yapıyorum? Bu soruyu kendisine her gün sordu ve hemen hedefi için harekete geçti. Lee, sadece spor alanında değil Felsefe alanında da kendisini eğitti, hatta bunun için okul bile okudu. Sebebi açık; hayatı, kendisini, çevresini tanımayan birey amacı için gereken farkındalığa ulaşamaz. Bu sayede kendisinin ne olduğunu anladı ve amacının ne olduğu konusuna vakıf oldu. Konuyu daha da açacak olursak iyi bir üniversiteyi kazanmak için neler yapılmalıdır derken aslında şunu idrak da edebilmeliyiz.

Hayalleriniz olabilir, herkesin hayalleri olabilir. Ben şu an uzayda istasyon kurduğumu hayal ediyor olabilirim. Bu benim bu hayali gerçeğe dönüştüreceğim anlamına gelmez, hayallerinizi eyleme dönüştürdüğünüz anda o artık hayal olmaktan çıkar, amaç veya hedefiniz haline dönüşür. Tabi öncesinde hayal kurmakta gereklidir. Kendi çalışma metodunu, merakını, amacını bilen birisi ve bunu eyleme aktaran kişiler başarıyı çok kolay bir şekilde elde edebilir. Bu düşünce şeklini sadece okul kazanma değil sonrası için yani hayatınızın geri kalanı içinde uygulayabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.