Karne Görüşü Üzerine

3 yorum
5.547 kez okundu

Bu yazıda karnelere görüş olarak şunları şunları yazın gibi bir öneri yoktur. Eğer kopyala yapıştır yoluyla karneye bir şeyler yazmak için okuyorsanız yazıyı bu yazıda bir şey bulamayacağınızı en başta belirtmekte yarar var.

Nedir bu karne görüşü? Neler yazılmalı ve niye yazılmalı? Kim için yazılmalı karne görüşünü?

Acaba “karne görüşü” bölümü karnelere niye konuldu diye merak edenler bir araştırsınlar, herhangi bir gerekçe bulabilecekler mi? Karnelere görüş diye yazılan masakaralıkların hiç bir gerekçesi yok. Her nedense tüm sistem de kopyala yapıştır üzerine kurulu olduğu için “karne görüşü yazıları” bazı sitelerin reklam içeriğini oluşturuyor.

Karnede bulunan ölçme değerlendirme sonuçları niçin yazılıyor madem karneye böyle maskaralıklar yazacağız. Bazı (bazı dediysek hepsi aynı nerdeyse) internet sitelerinde yer verilen karne görüşlerine ilişkin örnek yazılara bakalım.

Başarı yağmur değildir. Gökten yağmaz.  

İlk bakışta çok güzel bir sözmüş gibi kopyala-yapıştır yapıp yazdık çocuğun karnesine. Bizden başka birisi okudu bu yazıyı. Onlar için ne anlam ifade edecek acaba bu söz.

Kim kazanmazsa bu dünyada bir ekmek parası;
Dostunun yüz karası, düşmanın maskarası!
Kuzum, ayıp mı çalışmak, günah mı yük taşımak?
Ayıp dilencilik; tutarken el, yürürken ayak

Yukarıdaki dörtlükle öğrencinin hangi gelişim özelliğini, hangi alan başarı gösterdiğini/gösteremediğini, öğretmenin karneye bakışını vs vs anlayabilmek mümkün mü? (Amacımız şiiri kötülemek değildir.)

Dağ tepesinde bir çam olamazsan, vadide bir çalı ol. Fakat en iyi çalı sen olmalısın.
Çalı olamazsan, bir ot parçası ol. Bir yola neşe ver. Bir misk çiçeği olamazsan, saz ol.
Fakat gölün içindeki en güzel saz sen olmalısın.
Hepimiz kaptan olamayız, tayfa da olabiliriz. Dünyada hepimiz için yapacak bir şey vardır.
Yapacağınız iş, size en yakışan iştir. Cadde olamazsan patika ol. Güneş olamazsan yıldız ol.
Kazanmak yahut kaybetmek ölçü değil. Sen ne isen onun en iyisi ol!

Ya yukarıdaki karne görüş yazısına ne demeli? Gerçekten karnenin neyini anlatıyor. Slogandan başka ne var bu sözlerde. Yazanın kendi duygularını tatmine çalışmaktan başka bir şey olmalı yazılacaksa eğer karne görüşleri.

Bunlar mı sadece. Hayır  yüzlercesi var bunlara benzer. Hele hele sitenin birinde gördüğüm “çok çalışkan öğrenciler için karne görüşleri”, “orta seviyeli öğrenciler için yazılacak karne görüşleri” gibi kategorileri bile var.

Öğretmenin karne görüşü kısmına ne yazacağım diye kendine dert edinip bunları karnelere yazmayacağı gerçeği varken neden böyle bir telaş var eğitim sitelerinde?

Her öğretmenin öğrencisinin karnesiyle ilgili yazabileceği üç-beş tümcesi vardır. Eğitimci olmayanlar bu konuda kirlilik yaratmasalar daha iyi olur.

Not:

Mardin’de lise öğrencisiin karnesindeki, ‘Düşünceler’ bölümünde, sınıf öğretmeninin yazdığı “Allah ıslah etsin” görüşüne aileden tepki geldi.(Basın)

karne1

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Haziran 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Karne Görüşü Üzerine (3 Yorum)

  1. Mardin’de lise öğrencisiin karnesindeki, ‘Düşünceler’ bölümünde, sınıf öğretmeninin yazdığı “Allah ıslah etsin” görüşüne aileden tepki geldi.(Basın)