Kaz Dağları

yorumsuz
2.185 kez okundu

Kaz Dağları

 

Kaz Dağları, Türkiye’nin en önemli dağlarından biridir. Edremit Körfezi’nin kuzeyinde yer alan Kaz Dağları, 21.300 hektarlık bir alana sahiptir. Deniz ve yeşilin birbiriyle buluşup ahenk oluşturduğu bu alan mutlaka gezilmesi gereken bir alandır. Kaz dağlarına Edremit ilçesinin dört yerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Zeytinli, Kızılkeçili Köyü, Güre Köyü ve Altınoluk istikameti üzerinden orman yolundan Kaz dağlarına gidilebilir. Kaz dağları aynı zamanda bir milli park alanıdır. Bu milli park alanının Çanakkale iline uzaklığı 123 kilometre olup, Balıkesir iline uzaklığı ise 92 kilometre kadardır. Kaz dağları çok eski dönemlerden beri birçok medeniyeti barındırmış bir alandır.

Kaz dağlarının bilinen tarihçesi MÖ. 2000 yıllarına dayanır. Homeros’un ünlü eseri İlyada’sında Kaz dağlarından İda Dağı olarak bahsedilmekte ve ”bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” tabiriyle nitelendirilmektedir. Kaz dağlarının hemen hemen her noktasında kaynaklar bulunmaktadır. Bu kaynaklar oldukça verimlidir denebilir. Zira 1500 mt rakımda dahi yaz kış suyu bulunan kaynaklardır. Edremit, Akçay ve Altınoluk ilçelerinin buz gibi soğuk ve bol olan içme ve kullanma sularını Kazdağı’nın eriyen kar suları oluşturmaktadır. Görüldüğü üzere gerçekten de verimli bir kaynağa sahiptir.

Kaz dağlarında nefis bir orman havası olup bu orman havası ile denizin oksijen miktarı fazla olan havası buluştuğundan, Altınoluk Şahinderesi boğazı dolayları ” oksijen çadırı ” olarak nitelendirilmektedir. Bu alanın dünyanın oksijen açısından zengin olan alanlar içerisinde ilk üçte yer aldığı tespit edilmiştir. Kaz dağları birçok mitolojik hikaye ve efsanelere konu olmuş bir dağdır. İda Dağı, Kaz dağlarının mitolojik adıdır. Kaz dağları hakkında üç önemli efsane vardır. Bunlardan biri Yunan efsanesi olan İlyada’ya konu olmuştur. Diğerleri ise Sarıkız efsanesi ile bir aşk öyküsünün anlatıldığı diğer efsanedir.

Kaz dağları, Yunan mitolojisine göre Paris’in Altın Elma’yı Afrodit’e vermesi neticesinde ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak geçmektedir. Bu güzellik yarışması ise meşhur Troia Savaşları’na neden olmuştur. Dolayısıyla Kaz dağları çok eski tarihlerden bu yana oldukça önemli bir alan olmuştur. Kaz dağları bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği açısından da oldukça zengin bir alandır. Özellikle kızılçam, karaçam, göknar ve kayın ağaçları arasından zengindir. Tabiki bunun dışında da çok çeşitli bitki türleri de yetişmektedir. Kaz dağları hayvan çeşitliliği açısından da dikkat çeken bir alandır. Mesela ayı, yaban kedisi, su samuru, karaca , alabalık, porsuk gibi pek çok hayvan Kaz dağları milli park alanında yaşamaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.