Kıbrıs’ta Üniversite okumak

yorumsuz
351 kez okundu

Kıbrıs’ta Üniversite okumak

 

Tercihlerin açıklanmasıyla Kıbrıs’ı kazanan öğrenciler sevinç ve umutla doluyken bir taraftan da akıllarında Kıbrıs’ta Üniversite okumak ile ilgili bazı hurafe ve doğru bilinen yanlışlarla boğulmaktadırlar. Kıbrıs’a daha önce gitmiş fakat orayı beğenmemiş insanlardan duydukları bazı kulaktan dolma bilgiler neticesinde huzursuz olmaktadırlar. Öncelikle söylemeliyiz ki kıbrıs bildiğiniz gibi kötü bir yer değil ve Kıbrıs’a gelirken kesinlikle aklınızda önyargılarla gelmemenizi öneririz. Kıbrıs’la ilgili bilinen ve konuşulan önyargıları ele almak gerekirse bunların en başında hayat pahalılığı gelmektedir. Öğrencilerimizi en çokta bu konu düşündürmekte ve bunaltmaktadır. Malum herkesin bütçesi ve hayat standartları da değişmektedir. Maddi durumu iyi olanlar için endişelenecek durum yokken, orta halli ve düşük durumdaki öğrencilerimiz için şunları söyleyebilirim.

Kıbrıs üniversite bursları açısından dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir. Üniversite bölümlerinin puanları düşük olmakla beraber, Çok yüksek 450-500 puan almadan daha makul ve düşük puanlarla 0 bursla okuma imkânlarını dahi Kıbrıs üniversiteleri kendi bünyesinde bulundurmaktadır. Puanların düşük olması sizi korkutmasın veya kesinlikle yanıltmasın. Puanların düşük olmasını açıklamak gerekirse; Kıbrıs hakkında önyargıların yüksek olmasını ve Velilerin çocuklarını Türkiye de okutmayı tercih ettiğini örnek olarak gösterebiliriz. Kıbrıs’ta Üniversite okumak pahalıdır sözü bizim vatandaşımızın aklına nereden yer edinip te kaldıysa bir türlü silinemedi gitti. Kiralar pahalı, gıda ürünleri pahalı, Eğlence yok, Köy gibi küçük bir yer ve daha neler neler. Ne ben söyleyeyim ne siz sorun. Bütün bu saydıklarımı tek tek açıklamak gerekirse; Öncelikle kiralar Türkiye’dekinden farksız hatta Magosa lefke gibi şehirlerde okuyacaklar için söylemeliyiz ki, Türkiye’deki İstanbul – Ankara gibi şehirlerden daha ucuz bile diyebilirim.

Neden İstanbul Ankara gibi şehirlerden örnek verdiğimi açıklamak gerekirse herkes iyi tanınmış bir üniversite de okumak ister. Doğal olarak ünlü ve tanınmış üniversiteler de İstanbul-Ankara vb. şehirlerde bulunmaktadır. Gıda ürünleri kesinlikle pahalı değildir. Türkiye’deki fiyatlardan değişkenlik göstermez, gösterse dahi 1-2 lira fark gösterir. Kıbrıs’ta eğlence yok diyenlere kesinlikle inanmayın çünkü dünyanın hiçbir yerinde bu kadar eğlence merkezini bir arada göremezsiniz. Kıbrıs’ta Üniversite okumak önyargıları olmayan, bir yandan okuyup kaliteli bir eğitim alıp bir yandan da eğlence yaşayacak öğrencilerin seçimidir. Eğer yabancı dilinizi geliştirmek, bir çok farklı kültürden etkilenmek ve kaynaşmak, Vizyonunuza ve misyonunuza değer katmak ve uluslar arası tanınmış bir diploma ile üniversite ‘den mezun olup, Türkiye de tıkılı kalmayıp dünya ya açılmak istiyorsanız Kıbrıs’ı tercih etmeli ve Kıbrıs’ta üniversite okumalısınız. Son olarak Kıbrıs’ı dikkatli ve doğru bir şekilde araştırdıktan sonra tercih edip gelmenizi öneririz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 5 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.