Kolonya Sıvı mı, Gaz mı?

yorumsuz
36.193 kez okundu

Kolonya Sıvı mı Gaz mı?

Su katı mı sıvı mı? Sorusu hiç tartışılmazken acaba, kolonya katı mı sıvı mı konusu neden tartışılıyor? Kolonyanın katı mı sıvı mı olduğundaki ikilemin kaynağı nedir?

Bu ve benzeri soruları yanıtlamak için öncelikli olarak maddenin üç durumu ve özelliklerini bilmek gerekir.

Madde katı, sıvı ve gaz olmak üzere doğada üç durumda bulunur. Biz maddenin hangi durumda bulunduğunu daha çok maddenin biçimine bakarak karar veririz.

Katı maddeler: Belirli bir şekli, belirli bir hacmi vardır. Dışarıdan bir etki olmadığı sürece bunu korurlar. Katı maddeyi oluşturan tanecikler birbirine çok yakındır. Un, toz şekeri, kum gibi maddeler katı mıdır sıvı mıdır?

Un, toz şekeri, kum gibi maddeler her ne kadar bulundukları kabın şeklini alsalar da sıvı değil katı maddelerdir. Bunlara akıcı katı maddeler diyoruz.

Sıvı maddeler:  Belirli bir hacimleri vardır ancak belli bir şekle sahip olmadığı için bulundukları kabın şeklini alırlar. Sıvı maddeyi oluşturan tanecikler, katı maddelere göre birbirine biraz daha uzaktır ve bu nedenle de akışkan özelliğine sahiptir. Akışkanlık özelliği taneciklerin birbiriniz üzerinden geçmesinden dolayıdır.

Bazı sıvı maddeler çok düşük ısıda bile gaz durumuna geçerek özelliklerini değiştirebilir.

Katı ve sıvı maddeler sıkıştırılmaz özelliğe sahiptir. Yani hacimleri değişmez.

Gaz maddeler: Gaz maddelerin belirli bir şekli ve hacmi yoktur. Bu nedenle bulundukları kabın şeklini alarak bu kabı doldururlar. Bu da bize gazların hacimlerinin değişebileceğini yani sıkıştırılabilinir bir özelliğe sahip olduğunu gösterir.

Bu bilgiler doğrultusunda sorumuz olan “kolonya katı mı, sıvı mı?” sorusuna yeniden dönelim.

Kolonya bulunduğu kabın şeklini aldığı için belli bir şekle sahip değil, ancak belirli bir hacmi vardır. Yani kapladığı alan hangi kap içerisinde bulunursa bulunsun aynıdır. Bu nedenle şıkıştırılabilir özelliğe sahip değil. Kolonyanın bu özellikleri bize kolonyanın sıvı bir madde olduğunu gösteriyor.

Peki kolonyanın gaz mı sıvı mı olduğu ikilemi nerden geliyor? Bu ikilem kolonyanın yaymış olduğu kokudan ileri geliyor. Yukarıda bazı sıvı maddelerin düşük sıcaklıklar da bile gaz durumuna geçebildiğini belirtmiştik. Bunun nedeni kolonyanın gaz durumuna geçmesidir. Bu nedenle kolonya şişelerinin sürekli kapalı tutulması gerekir. Ağzı açık iki kaptan birine kolonya birine su koyduğunuzda belli bir zaman sonra kolonyanın olduğu kabın boş olduğunu ancak su olan kabın dolu olduğunu gözlemleyerek bunu anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak kolonya gaz değil, sıvı bir maddedir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ocak 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.