Liselerde Sınav Sistemi Değişti

yorumsuz
333 kez okundu

Liselerde Sınav Sistemi Değişti

 

liselerde-sinav-sistemi-degisti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni yaptığı düzenlemeye göre liselerin mevcut sınav sisteminde değişikliğe gidildi. Yeni sınav sistemi nasıl olacak? Bu sistemle hangi konuların değişmesi hedefleniyor? Detayları haberimizde bulabilirsiniz. MEB tarafından liselere yönelik bir düzenleme yapılarak 2013 yılından bu yana yürürlükte olan yönetmelik değiştirildi. Yapılan değişikliğin ardından yeni yönetmelik onaylanarak resmi gazetedeki yerini aldı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK’larla bazı okulların kapatılması, askeri liseler ve polis okullarına farklılıklar getirilmesiyle sistemde farklılıklar ve açıklar olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı bu aksaklıkların giderilmesi için yapılan düzenlemenin sonucunda sınav sisteminde de değişiklik yapma kararı aldıklarını belirtti.

Düzenleme kapsamında yapılan değişiklik sonucunda artık lise sınavlarının açık uçlu soru tekniğiyle yapılacağı duyuruldu. Liselere Açık Uçlu Sınav Sistemi ** Lise ders sınavları açık uçlu sorular sorularak yapılacak ve sınavların yazılı yoklama şeklinde yapılması şart olacak. ** Lise derslerinden her birinin sınavlarından bir tanesi doğru – yanlış eşleştirmeli, kısa cevaplı ya da çoktan seçmeli test seçeneklerinden biri kullanılarak yapılabilecektir. ** Ders saatleri ise teknik ve mesleki liselerde 40 dakika, işletme tarzı kurumlarda 60 dakika olarak planlanacaktır. Açık Uçlu Soru Ne Demektir? MEB’in yaptığı düzenlemeden sonra açık uçlu soru kavramı nedir diye merak edenler de oldu. Bilmeyenler için bu konuya da bu haberimizde açıklık getirmek istedik.

Kısaca tanımlamak gerekirse açık uçlu soru cevabı evet, hayır gibi kısa cevaplarla açıklanamayacak ve sorunun cevabını vermek için açıklama gerektirecek yazılı soru biçimidir. Bu sorular sayesinde sadece bilginin ezberlenerek öğrenilmesi değil aynı zamanda eğitimin sonunda analiz, sentez ve değerlendirme yeteneklerinin oluşup oluşmadığı denetlenmektedir. Bu tip sorular diğer sorulara göre daha kapsamlı bir denetim sağlamaktadır. Bilginin sorgulanacağı sınavlarda ezberlemeye daha çok teşvik eden test soruların aksine açık uçlu sorular daha uygundur. Açık uçlu soruların bir diğer avantajı da öğrenciye doğrudan bilgiyi sormak ve istediği ifadeleri almak yerine kendini ifade edebilmesi için daha geniş imkânlar sağlamaktadır. Ancak bu tip soruların okunma zorluğu öğretmenlere ekstra bir maliyet ve zaman kaybı yaşatmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.