Maşukiye

yorumsuz
891 kez okundu

Maşukiye

1860 yıllarında Rus ihtilalini engellemek amaçlı Osmanlı Sarayı ile iletişim kurmak gayesiyle Maşukiye’ye Çerkez Abaza isimli bir grup gelmiştir. Bu grubun içerisinde Murat Bey diye biri de bulunmakta imiş. İşte 1862-1863 yıllarında Murat Bey isimli bu şahsın Maşukiye’yi kurduğu söylenmektedir. Maşukiye beldesi 7 Haziran 1987 tarihinde belediye olmuş olup, şu anda 2600 adet haneye sahip, Soğuksu ve Çınarlı olmak üzere iki mahallesi bulunan şirin, güzel bir yerdir. Maşukiye beldesinin doğusunda Sakarya ili bulunmaktadır. Bunun dışında oldukça güzel bir göl olan Sapanca Gölü’nün kıyısında olup, Kartepe zirvesinin de eteklerinde konumlanmıştır. Yani kuzeyinde Sapanca Gölü, güneyinde ise Kartepe vardır. Böyle bir konuma sahip olmasından ötürü tüm mevsimleri ayrı bir ihtişamla yaşatmaktadır. Sakarya ili ile sınır olan Maşukiye çok güzel bir yerdir.

Maşukiye esasen Kocaeli ili sınırları içerisinde bulunmaktadır. Maşukiye’nin il ve ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 20 kilometredir. Maşukiye İstanbul iline yakınlığı dolayısıyla da bilhassa haftasonları ziyaretçi akınına uğrayan bir yerdir. Zira şırıl şırıl akan suları, yemyeşil doğal güzelliğiyle adeta bir manzara tablosu çizmektedir. Maşukiye’de bir sürü kahvaltı ve yemek mekanları bulunmaktadır. Özellikle serpme kahvaltı mekanları ve şelalelerin bulunduğu alabalık tesisleri ziyaret edilmesi gereken mekanlardan biridir. Maşukiye adı aşık anlamına gelen maşuk kelimesinden türemiştir. Maşukiye’de yemek yemenin dışında da etkinlikler yapılabilir. Maşukiye’de güzel bir gün geçirmek isteyen kişiler sabah erken saatlerde oraya varmalıdır. Öncelikle Maşukiye’nin birbirinden güzel mekanlarından birinde nefis bir serpme kahvaltı ile güne başlanmalıdır. Ardından ATV kiralanarak Maşukiye’nin çevresi gezilebilir. ATV kullanmak istemeyenler ise bisiklet kiralayabilir, temiz havada hem sporunu yapmış olup hem de etrafı gözlemleyebilir.

Maşukiye’ye gidilmişken Maşukiye’ye yakın bir konumda bulunan Sapanca Gölü’de ziyaret edilebilir. Sapanca Gölü’nün girişindeki köy ürünleri satan dükkanlardan alışveriş yapılabilir veya Sapanca Gölü’nün etrafından yürüyüş yapılıp, ata binilebilir. Kış aylarında ise Maşukiye’ye gitmişken Kartepe’ye uğramak da güzel olabilir. Maşukiye’de akşam yemeği olarak şelalelerin bulunduğu restoranlara alabalık yenebilir. Suyun ve doğanın sesi ile huzur depolanabilir. Görüldüğü üzere Maşukiye huzurlu ve mutlu bir gün geçirmek isteyen kişilerin gidebileceği ideal mekanlarından biridir. Ayrıca temiz havası ile de gidilmesi gereken yerlerdendir. Maşukiye’ye gidip güne güzel bir kahvaltı ile başlanıp yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek, ardından alabalık tesislerinde alabalık yemek ve ailece sohbet edip günün tadını çıkarmak isteyenler için tavsiye edilebilecek bir yerdir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 15 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.