Meb: Sbs Sonuçları Değiştirilmedi

yorumsuz
383 kez okundu

Bilindiği gibi Mersin’den bir öğrenci velisiyle birlikte Sbs puanının değiştirildiği iddiasında bulunmuş ve hak kaybına uğradığını belirtmişti. Milli Eğitim Bakanlığı ise bunu kabul etmeyip öğrencinin bazı bilgisayar hileleri ile veya evrakta düzenlemeler yaparak kamuoyunu yanıltma gayreti içerisinde olduğunu ileri sürmüş ve konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapmıştır.

Basın açıklaması metni

BASIN AÇIKLAMASI

02.08.2013 tarihinde basında “SBS’de sonuçlar değiştirildi” başlığıyla yer alan haberle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

 Haberde, “G.G.T. isimli öğrencinin ilk sonucu açıklandığında sistemde 485.291 olan SBS puanının, tercih yapmaya gittiği okulda 337.291’e düşürüldüğü” iddia edilmektedir.

Söz konusu öğrencimizin velisi daha önce de Bakanlığımıza ulaşmış olup, puan değişikliği yapıldığına dair sunduğu tüm “belge”ler dikkatlice incelenmiştir.

 

Yapılan incelemelerde; G.G.T. isimli öğrencinin puanında hiçbir değişiklik yapılmadığı, halen yayınlanmış olan diploma notu ve puan bilgilerinde herhangi bir yanlışlık olmadığı tespit edilmiştir.

Değerlendirmeye sunulan “belge”lerde ekran görüntüleri üzerinden “kalıcı olmayan” düzenleme ile değişiklik yapıldığı ve “belge” olarak sunulduğu görülmüştür. Bu şekilde üretilen sahte belgelerle herhangi bir okula kayıt yaptırmak mümkün değildir. Nitekim bu olayda da gerçek durum söz konusu öğrencinin tercih yapmak için okula yaptığı müracaatta açıkça ortaya çıkmıştır.

Söz konusu durum ile ilgili olarak Bakanlığımızca “Belgede Sahtecilikten” suç duyurusunda bulunulacaktır.

Kamuoyunun ve basının doğru bilgilendirilmesi adına bu açıklama yapılmış olup velilerimizin ve öğrencilerimizin maksatlı, gerçeği çarpıtan bu tür haberlere itibar etmemesini dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ağustos 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.