Meslek Seçimi

yorumsuz
1.707 kez okundu

Meslek Seçimi

 

Meslek seçimi bir insanın hayatındaki en önemli dönemeçlerden biridir. Zira mesleğinde mutlu olan insan yaşamının büyük bir çoğunluğunu da mutlu olarak geçirebilir. Mesleğini sevmeyen insanlar genelde daha mutsuz ve daha stresli olurlar. Ayrıca bir insanın mesleği onun sosyal ve ekonomik yaşantısına da yön vermektedir. Kişinin mesleği onun ekonomik durumunu belirler. Aynı zamanda kişinin çevresi de zamanla mesleğine göre şekillenmeye başlar. Görüldüğü üzere bir insanın mesleği, onun yaşantısının büyük bir çoğunluğuna etki etmektedir. Bu nedenle de meslek seçimi çok önemlidir. Dolayısıyla da meslek seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği iyi bilinmelidir.

Meslek Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

– Meslek seçimi yapacak olan kişiler öncelikle hayattan beklentilerinin neler olduğunu iyi saptamalıdır.

– Meslek seçimi yaparken çevresindeki insanlardan görüş almalı fakat kendi görüşleri ve istekleri doğrultusunda karar almalıdır.

– Meslek seçimi yapacak olan kişi ilgi alanlarını ve yeteneklerini iyi bilmelidir. İlgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda meslek seçimi yapmak mesleğini mutlu sürdürmenin de bir anahtarıdır.

– Sadece adı olduğu için bir meslek seçilmemelidir. O mesleğin iş sahaları ve ileride o meslek açısından iş bulma olanaklarının ne kadar iyi olduğu gibi konular hakkında detaylı bir araştırma yapılmalıdır.

– Meslek seçimi aslında büyük oranda lise sonda yani üniversite tercihlerini yapmadan önce belirlenmektedir. Zira kişi seçtiği mesleğe göre bir üniversite ve bölüm tercihi yapacaktır. Bu nedenle üniversite tercihi yapacak olanlar bireyler puanım nereye tutarsa kafasıyla tercih yapmamalıdır.

– Seçilmek istenen mesleğin getirileri iyi öğrenmelidir. Yani ne kadar bir ekonomik gelir sağladığı , diğer sosyal ve ekonomik avantajları iyi öğrenilmelidir.

– Meslek seçimi yapacak olan kişi, mesleğin avantajlarının yanında dezavantajlarını da iyi bilmelidir. Dezavantajları göz önünde bulundurularak bu dezavantajlara rağmen o mesleği yine de isteyip istemediği konusunda iyi düşünmelidir.

– Meslek seçimi yapacak olan kişi o mesleği yaptığı takdirde mutlu olup olamayacağını iyi tartmalıdır. Yani ben bu mesleği mutlu bir şekilde uzun vadede sürdürebilirim denebiliyorsa o meslek seçilmelidir. Zira mesleğinde mutlu olan insanların alanında daha başarılı olduğu araştırmalarda da gözlemlenmektedir. Görüldüğü üzere meslek seçimi yapmak öyle üstünkörü karar verilebilecek bir durum değildir. Meslek seçimi yapmanın birçok incelikleri vardır. Bu nedenle meslek tercihi yapacak olan kişiler bu inceliklere dikkat ederek seçim yapmalıdır. Yukarıda anlatılan hususları dikkate alarak meslek seçimi yapmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.