Meslek Seçiminde Dikkatli Olmalıyız

yorumsuz
116 kez okundu

Meslek Seçiminde Dikkatli Olmalıyız

 

meslek-seciminde-dikkatli-olmaliyiz

Mesleğimizi seçerken kriterlerimizi iyi belirlemeli bize en uygun olan mesleği tercih etmeliyiz. Zira bugün birçok kişi mesleğini sevmemekte ve o mesleğin eğitimini aldığı için zorunlu olarak yapmaktadır. Yanlış meslek tercihlerinde en önemli etken ailenin ve şartların seçime etkisidir. Bazı kişiler ailelerinin isteklerine , onların hırslarına karşı gelemediğinden yanlış okulu dolayısıyla yanlış mesleği tercih etmektedir. Aileler komşudan üstün olma rekabetinden veya çocuğa iyi bir gelecek düşüncesinden çocuklarını gözardı etmekte ve o çocuğun gerçek yeteneğinin gizli kalmasına sebep olmaktadır.

Aileler böyle yaparak çocukları için faydalı şeyler yaptıklarını sansalar da o çocuğun meslek hayatına atıldığında işinde başarısız olma , mutsuzluk , hayattan zevk alamama gibi sosyal ve psikolojik olumsuzluklara kapılmasına neden olmaktadır. Bir diğer etken olan şartlar çeşitli şekillerde meslek seçimine etki eder. Örneğin maddi şartları iyi olmayan aileler bazen çocuklarının eğitimini zorunlu tutulan kısımla bırakmak zorunda kalmaktadır.Devlet her ne kadar çeşitli yardımlar sunsa da bu konuda henüz tam çözüme ulaşılamadığı bir gerçektir. Böylece maddi sebeplerle mesleğinden olan gençler kendilerini başka mesleklerde buluyorlar.

Başka bir şart da ön yargılar ve manevi kültür farklılıklardır. Örneğin üniversiteye başlayacak kişi kendi kültürü veya kendi ön yargıları nedeni ile dışlanacağını ve çeşitli problemlerle karşılaşacağını düşünerek üniversite hayatına atılamıyor dolayısı ile yine yeteneği olan okulu veya bölümü okuyamıyor ve geçim derdi nedeni ile kendi ile alakasız bir mesleğe atılıyor. Bizim yapabileceğimiz şeye gelirsek ilk olarak kendimizi tanımalı yeteneklerimizi öğrenmeliyiz. Ardında ne istediğimize yeteneklerimizi de göz önüne alarak karar vermeli meslek ve okul tercihlerini bu karara göre yapmalıyız.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.