Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir

yorumsuz
1.121 kez okundu

Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir

Meslek seçimi bir insanın hayatındaki en önemli seçimlerden biridir. Zira bir insanın yapmayı sürdürdüğü meslek; arkadaş ortamını, sosyal ve ekonomik standartlarını, huzur ve mutluluğunu yani hayatın bütününü etkileyen bir faktördür. Bu nedenle de meslek seçimi , üzerinde uzun düşünülmesi gereken bir dönemeçtir. Her şeyden önemlisi kişi hiçbir zaman keşke dememek için ömür boyu mesleğini mutlu bir şekilde devam ettirebilmek için iyi düşünmelidir. Zira yapılan araştırmalar mutlu bir şekilde mesleğini icra edenlerin iş hayatında daha başarılı olduğunu da göstermektedir. Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir

1- Meslek seçimi yapacak olan kişi öncelikle kendini tanımalıdır. Nelerden hoşlandığını ve neleri yapmaktan hoşlanmadığını iyi tespit etmelidir. Hayattan beklentilerinin neler olduğunu bilmeli ve seçmek istediği mesleğin beklentilerini karşılayıp karşılamayacağı noktasında kendini sorgulamalıdır.

2- Meslek seçimi yapacak olan kişi kendi karakter tahlilini iyi yapmalıdır. Neleri yapmaktan hoşnut olabileceğini düşünmelidir. Yeteneklerini iyi tespit etmeli ve yetenekleri doğrultusunda da karar vermeye çalışmalıdır. Seçmek istediği meslekle ilgili kendisinde gördüğü avantaj ve dezavantajları da iyi bilmelidir. 3- Seçilmek istenen mesleğin gerektirdiği vasıfların kendisinde olup olmadığı noktasında kendisine sorular sormalıdır.

3- Meslekler hakkında detaylı bir araştırma yapılmalı, meslek seçiminde bulunacak olan kişi seçeceği mesleğin kendisi için olumlu ve olumsuz olan yönlerini iyi bilmelidir.

4- Seçilmek istenen mesleğin getirilerinin ve olumsuz yönlerinin kendisini nasıl etkileyeceğini düşünmelidir.

5- Seçilmek istenen mesleğin kişiye sunduğu hak ve yükümlülüklerin neler olduğu, gelecekte o mesleğin göstereceği gelişmeler, o mesleğin ülke içinde sahip olduğu yer gibi durumlar iyi tespit edilmelidir. Bu konu detaylıca incelenmelidir.

6- Seçilmek istenen meslek için hangi bölümün okunması gerektiği, o bölümde hangi derslerin okutulduğu gibi hususlar da iyi bilinmelidir.

7- Kişi, seçmek istediği mesleğe sahip olduğu takdirde gerçekten o mesleği ömür boyu sürdürmeyi göze alıp almayacağını ve o mesleği sürdürmekten mutlu olup olmayacağını iyi analiz etmelidir.

8- Kişi, seçmek istediği mesleğe sahip olan biriyle o meslekle ilgili fikir alışverişi yapmalıdır. Hatta mümkünse bir süre seçmek istediği mesleği sürdüren bir kişinin yanında vakit geçirmeli, o mesleğin neleri gerektirdiği hususunda gözlem yapmalıdır.

9- Meslek seçimi yaparken sadece maaşın yüksekliği dikkate alınmamalıdır. Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir. Zira para ilk etapta mutlu etse de mesleğe ait diğer özellikler kişi için uygun olmazsa ileri vadede sadece para onu mutlu etmeye yetmeyecektir. Bu nedenle diğer kriterler de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.