Meslekleri Tanıyalım: Aşçılık

yorumsuz
1.604 kez okundu

Meslekleri Tanıyalım: Aşçılık

 

meslekleri-taniyalim-ascilik

Daha çok pişirme eyleminden doğsa da aşçılık aslında birçok yöntemi kullanan, besinleri yenilebilir forma dönüştürme işlemidir. Pişirmenin yanında işleme, dondurma, salamura ve kurutma gibi yöntemler de aşçılık mesleğinin içinde yer almaktadır. Pişirme başta olmak üzere besinlerin neden işlenmesi gerektiği konusunu açıklayacak olursak bunun birkaç nedeni olduğunu söylemek mümkündür. İlk olarak besinler pişirildiğinde tat olarak yenilebilir forma dönüşmektedir. Bunun yanında daha uzun saklanmakta, tatları daha hoş olmakta, sindirilmeleri kolaylaşmakta ve son olarak da içlerinde bulunabilecek mikrop ve parazitler ölmektedir.

Aşçılık mesleği işte bu pişirme ve diğer tekniklerin kullanıldığı besinleri işleyerek yemeğe hazır hale getirmek işidir. Aslında bu gereklidir ancak sadece gerekli olduğundan değil zevk alındığı için de yapılmaktadır. Aşçılık bilgi kadar beceri de gerektiren bir meslektir. Yemeklerin hazırlanmasından sunmasına, görselliğinden lezzetine kadar her türlü konuyu düşünen aşçı adeta yemeği bir sanat eseri haline dönüştürmektedir. Aşçılar alaylı denilen usta yanında eğitilerek bu mesleği kazanabilecekleri gibi günümüzde daha çok bu konuda eğitim veren yüksek öğretim kurumları bitirilerek aşçı olunmaktadır. Okullardan mezun olan aşçılar ise lokantalar başta olmak üzere konaklama yerlerinde, otellerde, yemek listelerinin hazırlandığı tüm kurum ve kuruluşlarda çalışabilmektedir. Hatta son zamanlarda yemek fabrikaları da denilen hazır yemek üreten kuruluşlarda da aşçılar geniş bir çalışma imkanı kazanmaktadır.

Aşçılarda Bulunması Gereken Özellikler İyi bir aşçı olabilmek için kişiler bazı özellikleri taşımaları gerekir. Çünkü aşçılık bilginin yanında kesinlikle beceri de gerektiren bir meslektir. Sözü edilen özellikleri sizler için sıralayalım.

 Düzenli çalışmayı alışkanlık haline getirmiş biri olmalı.

 Besin hijyeni konusunda hassas olunmalı ve bu hassasiyete uygun çalışılmalı.

 Titizliğin yanında düzenli bir kişi olunmalı.

 Her ne kadar bilgi ve beceri aşçılıkta önemli hususlar olsa da yaratıcılık da meslekteki başarıyı arttırıcı etki yapmaktadır. Aşçılık mesleğinde yiyecekleri sunmanın da önemli olduğunu söylemiştik. Yemeğe verilen sunum tasarım kısmına girmektedir. Bunun için de ileri uzmanlık gerekmektedir. Hoş sunumlu yemekler hazırlayanların daha çok yüksek okullardan çıkması da aslında ne kadar beceri gerektirdiğinin kanıtıdır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.