Misket (Bilye) Oyununu Yasaklamak

yorumsuz
1.695 kez okundu

Misket (Bilye) Oynamak Niye Yasak?

Nöbetçi öğrenciye yakalanınca                                                                                                                                                                           Başımda biten öğretmene                                                                                                                                                                             Safça sordum bir gün

“niye yasak
Ne olur teneffüste misket oynasak”

Her nedense yasaktır okulda bilye oynamak. Belki ilk yasaklayanın anlaşılır bir gerekçesi olabilir. Sadece bir gerekçesi olabilir bu yasağı onaylamak değildir. Kimi öğretmene göre ‘kumarmış’ kimine göre pantolonu eskirmiş, kimine göre de üstünü kirletirmiş. Doğruluk payı var mı? Kumar kısmını ayrı tutarsak var elbette. Misket oyunu, kumara alıştırır demek birçok yönden doğru olmaz. Birincisi çocukluğunda misket oynamayan yoktur belki de. Özellikle erkek çocuklar. Şöyle bir soru yanlış olmaz sanırım: Toplumda kumar oynayanların hepsi çocukluğunda misket mi oynamış, çocukluğunda misket oynayanların kumarbaz olursa aşağı yukarı tüm toplumun tümünün kumarbaz olması gerekmez mi?
Yoksa en büyük kumar öğretmeni veya okul çalışanlarını atlatıp o misket oyununu oynayabilmek mi?

İşin garip tarafı, çocuğa kumar sözcüğünün ne olduğunu öğretmek bile büyük bir uğraş gerektirirken, çocuğun yaptığı işe kumar gözüyle bakmak anlaşılır bir bakış açısı değil, çocuğu tanımamaktan başka. Misket oynamayı yasaklamak için bu bir gerekçe olamaz demek ki.
Gelelim elbisesi eskir veya kirlenir. Bu açıklamayaa değer mi bilmiyorum ama böyle bir gerekçe, yolda yürürken çatıdan kiremit düşebilir öyleyse yolda yürümeyelim gibi geliyor.

İşin bir başka garip yanı da matematik dersinin ayrılmaz bir sözcüğü “misket” problem tümcelerinin büyük çoğunluğunda var nerdeyse.  Yasakladığımız kavramla öğretim yapmaya çalışmak garip değil mi?

Herkes bilir ki, çocuk oynayarak öğrenir. Ayrıca bir düşünürün söylediği gibi “çocukların işi oyundur”. Peki, okulda ne yapar ‘çocuk’?
Okulda yarışır, aynı sırada oturduğu arkadaşını sınavda nasıl eler onu düşünür. Çocuk istemez aslında bunları. Yaptırılır çocuğa bunlar. Bilmeden ezberler bencilliği. Bilmeden yapar bencilliği, büyükleri dediği doğru sanır safça.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.