Öğrenci Etkinlikleri

yorumsuz
436 kez okundu

Öğrenci Etkinlikleri

Öğrenci etkinlikleri çerçevesinde yapılan çalışmalar her yaşta öğrencinin standart derslerin yanında akademik gelişme sağlamalarında destek sağlayan unsurlar olmaktadır. Aynı zamanda bedensel ve ruhsal gelişimlerine, sosyal açıdan girişimcilik ruhlarının gelişmesine her türlü desteği sağlanmaktadır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar öğrencilerin sosyal açıdan derslerin dışında kendilerini ispatlama ve bir şeyler yaparak kendi başlarına başarıyı elde etme çabalarını göstermelerinde basamak oluşturmaktadır. Bedensel açıdan tam gelişme çağında olan genç yaşta bulunan çocukların kemik yapıları sürekli yapacakları hareketler sayesinde ileriye yönelik daha sağlam yapılara sahip olacaklaradır. Bu alanda yapılan öğrenci etkinlikleri içeriğinde gerekli tespitler doğrultusunda çocukların yetenekleri doğrultusunda sahip oldukları potansiyel farklılıklarını gün yüzüne çıkarabilmek için gerekli ön çalışmalara yapılarak en uygun oldukları kollara ve kulüplere yönlendirilmektedirler.

Bu amaçla düzenlenen etkinlikler çerçevesinde sosyal etkinlik programları eğitim uygulamalarının en önemli birer parçası olarak öğrencilerin gelişimine yardımcı olmaktadır. Öğrenci etkinlikleri her öğrencinin eğitim yılı boyunca sahip olduğu kişisel yetenekleri ve kendi istekleri doğrultusunda herhangi bir ücret ödemeden yapabildikleri sosyal etkinliğe devam edebilmektedirler. Okulların bünyesinde eğiticiler gözetiminde oluşturulan kollar ve kulüpler alanlarına göre dağılım yapılmak sureti ile öğrencilerin kendi özgüvenleri çerçevesinde yeteneklerini sergilemelerine olanak sağlamaktadır. Bu tür oluşturulan kulüpler olarak sayılabilecek olanlar; Öğrenci Etkinlikleri ve İçerikleri Atatürkçü düşünceyi geliştirme anlamında tüm öğrencileri bilinçlendirmek için oluşturulan kulüp Avrupa birliği kapsamında detaylı bilgi edinmeyi destekleyici proje kulübü Bilim –fen ve teknoloji alanında ortaya çıkan yenilikleri ve ARGE çalışmalarına yönlendirici kulüp Bilinçli tüketici oluşturma anlamında geliştirilen kulüp Bilişim ve internet kulübü olarak internet dünyasındaki gelişmeleri yayma çalışmalar Çevre koruma kulübü olarak çevreye daha duyarlı gençlerin oluşumunda destek sağlayıcı çalışmalar sergilemek Öğrenci Etkinlikleri ve Kulüplerin Etkisi Çocuk hakları kulübü olarak çocukların toplumdaki yerine daha olumlu şartlarda gelişmesini sağlayıcı bilgilendirmeler yapmak Demokrasi, insan hakları ve yurttaşlık kulübü ile insanın toplumdaki sahip olduğu yaşama hakkının yanında yöneticilik ve yönetime müdahale hakkının demokratik çerçevede gelişimini anlatan bilgilendirici çalışmaların yapılması.

Engelliler dayanışma kulübü sayesinde bu tür sıkıntıları olanlara karşı davranış biçimlerinin doğru yönde oluşmasına yardımcı çalışmalar yapmak Gezi tanıtma ve turizm kulübü olarak yurdumuzda ve yurt dışında turistik yerler kültürel zenginlikler hakkında detaylı bilgilendirme yapmak Öğrenci Etkinlikleri ve Geçmişten Günümüze Gelen Akımlar Halk oyunları kulübü ile hem eğlenmek hem de toplumsal değerlerin geçmişten günümüze akıp gelen geleneksel halk değerlerinin sürdürülmesini sağlamak Hayvanları koruma kulübü ile tüm canlıların yaşama haklarının varlığını tüm insanlığa bildirmek İstanbul kulübü ile dünya kültür ve sanat kentinin tüm zenginliklerini ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar. İzcilik kulübü bünyesinde yer alarak toplum ve doğa bileşkesinin yaşam koşullarına etkilerini anlatma çalışmaları Kooperatifçilik kulübü çalışmaları olarak küçük yaştan itibaren elde bulunan tüm varlıkların en iyi şekilde değerlendirme yolları hakkında bilinçlendirme çalışmaları Kültür ve edebiyat kulübü çalışmaları sayesinde toplumların sahip olduğu geçmişlerinden gelen köklü kültürel değerlerinin edebi akımlarla bütünleşerek sağlam yapı oluşturmasını sağlamak.

Öğrenci Etkinlikleri ve Kültür Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kulübü olarak oluşan doğa koşullarına dayanıklı kültürel varlıkların her bireye en iyi şekilde tanıtımını yapmak. Kütüphanecilik kulübü çalışmaları çerçevesinde kitap okuma alışkanlıklarının geliştirilmesi için detaylı çalışmalar yapmak ve yeni çıkan kitapların tanıtımını yaparak gelişimine yardımcı olmak. Kızılay kulübü çalışmalarını en iyi şekilde yaparak toplumsal dayanışmanın zor günlerde nasıl gerçekleşmesi gerektiği hakkında bilgilendirme yapmak. Meslek tanıtma kulübü çalışmaları çerçevesinde toplum içinde yürütülmekte olan meslek gruplarının çalışma şekillerini ve bu mesleğin icrası sırasında yapılması gereken en doğru hareketlerin ortaya çıkarılmasında yardımcı olmak. Bu yönde yapılan çalışmalar doğrultusunda çocukların meslek seçimlerinde en baştan yönlendirmelerinde yardımcı olmak. Öğrenci Etkinlikleri ve Aktiviteler Müzik kulübü olarak müzik kulağı olan ve bu alanda eğilimi olan çocukların ileriye yönelik çalışmalar yapabilmeleri için enstrüman çalmalarını ve ses sanatı yönünde icralarda bulunmaları.

Resim ve görsel sanatlar kulübü olarak resim sanatına yatkın olanların el becerilerini daha fazla geliştirmeleri için serbest çalışmalar yaparak görsel güzellikleri yaratmalarına olanak sağlamak. Sağlık, temizlik ve beslenme kulübü olarak sağlıklı yaşam koşulları hakkında hazırlanan seminer niteliğinde bilgilendirme toplantıları düzenlemek, çevre temizliği ve kişisel temizlik anlamında öğrencileri daha bilinçli hale getirmek. Satranç kulübü çalışmaları içeriğinde düşünme ve karar yetenekleri gelişmiş olan çocukların daha sağlıklı düşünme yeteneğine sahip olmaları için oyun oynarken strateji geliştirmesine olanak sağlamak. Öğrenci Etkinlikleri ve Güvenlik Sivil savunma kulübü olarak çocukların kendilerini ve çevrelerini güvenli ortamlar sağlamak amacı ilke yapabilecekleri çalışmaları benimsetmek. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma kulübü ile kişiler arasında dayanışmayı arttırmak ve paylaşım duygusunu geliştirmek amaçlı detaylı bilgilendirmeler yapmak. Spor kulübü olarak her öğrencinin yetenek kapasitesine göre kendine bir dal seçmesinde yardımcı olmak üzere kurulan takımların ve bu takımların yapacağı müsabakalar ile spora özendirme yönlendirme çalışmaları yapmak.

Tiyatro kulübü ile eğlenirken öğrenmenin nasıl geliştiğini öğrencilere ve tüm topluma öğretmek. Öğrenci Etkinlikleri ve Trafik Trafik güvenliği ve ilk yardım kulübü olarak her gün karşılaşılan trafik yoğunluğunda her an başımıza gelebilecek kazalara karşı bilinçli sürücü nasıl olur konusunda bilinçlendirme yaparak aynı zamanda oluşacak kazalarda çocukların dahil olmak üzere ilk yardım konusunda ilk etapta yapılabilecek konular hakkında bilgilendirme yapmak. Yeşilay kulübü ile zararlı olan ve kullanılmasında sakınca görülen tüm maddelerin alışkanlıklarında ortaya çıkacak sakıncaları en detaylı bir şekilde ele alarak çocukları ve tüm vatandaşları bilinçlendirme çalışmaları yapmak. Yeşili koruma kulübü ile daha güzel bir çevre oluşturmanın yollarını öğretmek. Öğrenci etkinlikleri çerçevesinde yapılabilecek çalışmalar öğrencilerin katkıları ile ortaya çıkarılmak sureti ile öncelikle öğrenci yeteneklerini geliştirmek hedeflenmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.