Öğrenci Oyunları

yorumsuz
598 kez okundu

Öğrenci Oyunları

Öğrenci oyunları çocuklar için ne kadar vazgeçilmez ise aslında eğiticiler içinde öğrencilerin değerlendirilmesinde bu oyunlar o kadar önemli unsurlar olmaktadır. Çünkü oyunlar öğrencilerin oynarken öğrenmelerini sağlaması açısından bu yönde değerlendirilmesi daha fazla önem arz etmektedir. Öğrenci Oyunları ve Öğrencilerdeki Etkisini Anlamak Dijital oyun türlerinin eğitim alanında kullanılması, uzun bir süredir eğitimciler arasında epey fazla ilgi çeken ve tartışılan bir konu olmaktadır. Oyun oynayarak aynı zamanda öğrenmenin savunucuları dijital öğrenci oyunları, öğrencilerin gelecek dönemlerde üniversite ve kariyer seviyeleri gibi alanlarda çok işlerine yarayacak olan yeteneklerinin gelişmesinde çok daha büyük etkisi olduğunu söylemektedir. Birlikte çalışma eğiliminde, problem çözme eğilimlerinde, yaratıcılık kapasitesinde ve iletişim konusunda görülen etkiler bu yeteneklerden sadece birkaçı olarak gösterilmektedir.

Bir eğitim aracı olarak öğrenci oyunları konusunun çok da fazla üzerinde durulmayan bir yanı daha bulunmaktadır: Bu konu da öğrencilerin bu öğrenci oyunları sırasındaki ortaya çıkan çeşitli davranışlarının klasik özellikte ve çoktan seçmeli olarak hazırlanan testler tarafından kolay bir şekilde ölçülemeyenler de dâhil olmak üzere birçok çeşitli yeteneklerinin ve becerilerinin ölçmek için kullanılabileceği öngörülmektedir. Öğrenci Oyunları ve Görünmez Şekilde Değerlendirme Ölçütü Olabilme Potansiyeli Geleneksel olarak kullanılan değerlendirme yöntemleri, çoğunlukla eğitici durumundaki öğretmenlerin sınıfta yapılan öğrenme sürecini durdurarak bir takım testler uygulamasını gerektirmektedir. Bu uygulamanın tam tersi olarak görünmez değerlendirme yöntemleri niteliğinde teknolojiyi kullanmak sureti ile öğrencilerin kullandığı öğrenme malzemeleri ile kurmuş oldukları ilişkilerinin biçimini akışkan bir yapı oluşturarak, ders akışını bozmayacak şekilde kaydetme ve değerlendirme fırsatı sunmaktadır. İşte bu sebepten dolayı görünmez nitelik kazanmış durumdadırlar. Öğrenci oyunları gibi görünmez nitelik kazanmış değerlendirme yöntemleri öğretmenlere, aynı zamanda öğrencilere ve de ebeveynlere anında geri bildirim sunar.

Böylece öğretme sürecinde ve öğrenme süreçlerinin zamanında düzenlenebilmesi konusunda imkan sağlamaktadır. Ayrıca eğitimci pozisyonunda faaliyet gösteren bireylerin zaman içerisinde tek bir sınavdan elde edilen performansın baskısı olmadan sahip oldukları öğrencilerini çeşitli şekillerde gözlemleyebilmesi için olanak sunarak yeni öğrenme modelleri ve yeterlik modelleri oluşturmalarına öğrenci oyunları ön ayak olmaktadır. Öğrenci oyunları sırasında eğitimci olarak görev almış olan eğitici personel öğrencilerin bütün hareketlerinin sıralamasını yaparak, çeşitli verilen görevlerde harcanan zamanı, hangi faaliyetlerin ve ne tür faaliyetlerin birden fazla defalarca denendiğini öğrenmek, sahip oldukları öğrencilerin hangi tür konularda yardım istediklerini öğrenme konusunda, yine bu öğrenci oyunları sırasında iletişim kurma sürecini öğrenmelerini ve bu gibi konuların eğitimde önemli birçok ortaya çıkan detayı gözlemleyebilirler. Başka bir deyişle öğrenci oyunları, yalnızca en son ortaya çıkmış olan sonuçlara odaklanmaya gerek duymaktansa eğitimcilere bu konuda bir öğrencinin yetenekleri çerçevesinde problem çözme yeteneklerinin sürecini de gözlemleme şansı sunmaktadır.

Bu öğrenci oyunları sayesinde elde edilen gözlemler eğitimcilerine mevcut öğrencilerin bir takım sahip oldukları yetenekler üzerinde ortaya çıkan yetkinlikleri hakkında en iyi bir şekilde fikir yürütme olanağı sağlarken bunun yanında aynı zamanda da hazırlanan çoktan seçmeli testler yardımı ile kolayca ölçülemeyen problem çözme durumları, eleştirel düşünme yetenekleri, birlikte çalışma alışkanlıkları, istikrarlılık ve yaratıcılık benzeri etkenleri ölçülmeleri için yeni ve daha verimli yöntemler sunmaktadır. Görünmez değerlendirme olarak görülen ve bu ölçütü öğrenci oyunları konusunda görünmez teriminin yalnızca öğrenciler açısından veya öğretmenler açısından değerlendirme yapılmış olmasının farkında olmaması anlamına gelmediğini aynı zamanda bu konunun özellikle belirtmesinde fayda vardır. Aslında öğrenci oyunları ve bu terim ile asıl söylenmek istenen değerlendirmenin farklı bir aktivite olarak dikkat çekmediği konusunda ve dersi bölmemiş olma özelliğidir.

Öğrenciler bu tür öğrenci oyunları oynarken olduğu gibi, oyuncular aynı zamanda geribildirim ve puanları oyun süresince oyunun beklenen ve tahmin edilen bir parçası olarak almış olurlar. Böylece uygulanan her dijital öğrenme etkinliğinde eğitimciler ve beceriler hakkında detaylı bilgiyi ve buna benzer başka aktiviteler için önerileri öğrenci oyunları bir parçası olarak öğrenciye sunmaları uygun olmaktadır. Öğrenci Oyunları ve Oyunlaştırma kuralları Öğrenci oyunları konusun da eğitimci durumunda olan kişilerin kesinlikle gözden kaçırmaması gereken bir nokta öğrenci oyunları eğitimin oyunlaştırılması ile karıştırılmaması gerektiği bir konu olmaktadır. Eğitimin oyunlaştırılma işlemi genellikle öğrenci oyunları tasarımı olarak bu unsurların içeriğinin eğitim konusunda oyun dışı durumlar olarak kullanılması olarak tanımlanır. Diğer taraftan öğrenci oyunları öyle bir sistemdir ki bu oluşan sistem içeriğinde eğer oluşan sistemin herhangi var olan bir unsurunu değiştirirseniz oluşan bu sistemin başka parçalarının da değişime uğramasına sebep olur.

Öğrenci oyunları olmayan bir ortam içinde veya eğitici durumundaki kişiler bir sürece sadece belirli öğrenci oyunları özellikleri ekleyerek bu konuda pozitif değerdeki öğrenme sonuçlarına ulaşabileceği ile ilgili neredeyse hiçbir kanıt yoktur. Bütün bunlar öğrenci oyunları ve öğrencilerin üzerinde bıraktığı etkileri anlatmaktadır. Asıl konu okul ortamında öğrenci oyunları olarak oynanan oyunların ve düzenlenen oyun etkinliklerinin içinde yer alan oyunlar. Bu konuda okul bahçesine çizilen çizgilerin üzerinde oynanan seksek sayesinde öğrencilerin kaybettiklerinde hatalarını kabul etme yeteneklerini geliştiren oyunlardan olmaktadır. Ayrıca yine bahçede oynanan mendil kapma oyunu strateji geliştirme konusunda öğrencilerin yeteneklerini son derece geliştirmektedir. İşte bunun gibi öğrenci oyunları kapsamında yapılan çalışmalar zaman içinde yarışmalara ve öğrencilerin bu konuda kendilerini geliştirmelerini sağlayan oyun türleri ve eğitim faaliyetleri olmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.