Öğrenci Tanıma Fişi

yorumsuz
4.842 kez okundu

Öğrenci Tanıma Fişi

 

Öğrenci tanıma fişi eğitim öğretimin ilk gününden son gününe kadar öğretmenlerin en iyi yol göstericisidir. Eğitim sistemimizin benimsediği yapılandırmacı eğitim felsefesine göre her öğrenci özel, biricik ve çok değerlidir. Öğretmenler bunu göz önünde tutarak her öğrencisini iyi bir şekilde tanımalı ve eğitim öğretim sürecini öğrencilerin özelliklerine göre düzenlemelidir. Öğrenci tanıma fişi tam olarak burada devreye gitmektedir. Öğrenci tanıma fişi öğrencilerin kişisel, sosyal, ailevi, ekonomik tüm özelliklerini içermelidir. Öğrencimizin içinde bulunduğu konumu bilmezsek dersle bağını kurmakta zorlanırız. Öğrenci tanıma fişi öğrencilerin tüm özelliklerini açıkça belirtecek şekilde hazırlanmalıdır. Öğretmen öğrenci tanıma fişi içindeki bu gizli bilgileri çok önemli bir durum olmadıkça kimse ile paylaşmamalıdır. Öğrenci tanıma fişi nedir? Öğrenci tanıma fişi nasıl doldurulur? Öğrenci tanıma fişi ne işe yarar? Öğrenci tanıma fişi taslağı nereden indirilir? Öğrenci tanıma fişi yararları nelerdir? Öğrenci tanıma fişi içinde hangi bilgiler olmalıdır? Öğrenci tanıma fişini kim doldurur? Öğrenci tanıma fişi önemi nedir? Öğrenci tanıma fişinde hangi sorular olmalı? Öğrenci tanıma fişi ilkokulda nasıl doldurulur? Öğrenci tanıma fişi ortaokulda nasıl doldurulur? Öğrenci tanıma fişi lisede nasıl doldurulur?

Öğrenci tanıma fişi eğitim öğretime başlarken her sene başında tüm öğrencilerden doldurulması istenir. Öğrenci hakkında olan tüm bilgilere erişmek hem okul hem rehberlik öğretmeni hem de sınıf öğretmeni için çok önemlidir. Öğrenciler doldurduktan sonra öğrenci tanıma fişi öğretmene teslim edilir. Öğretmen her öğrencinin öğrenci tanıma fişi formunu öğrenciye ait dosyada iyi bir şekilde muhafaza etmelidir. Eğitim öğretim yılı içinde gerektiğinde bu dosyayı açıp bilgileri buradan bulmalıdır. Öğrenci tanıma fişi bize öğrenci hakkındaki önemli bilgileri verecek şekilde hazırlanmalıdır. Öğrenciyi tanımak bize çocuk neler yapabilir, nasıl öğrenir, yetenekleri nelerdir, aile ortamı nasıl, kendine ait bir odası var mı gibi soruların cevaplarını verebilir. Öğrenci neleri yapabilir, neleri yapamaz ve sorunlara karşı nasıl çözüm üretir bunları bir öğretmenin mutlaka bilmesi gerekmektedir. Öğrenci tanıma fişi içinde ele alınması gereken konular öğrencinin yaşı, boyu, kilosu, velisinin kim olduğu ve velisinin telefon numarası, öğrenci anne baba sağ olup olmama durumu, anne babanın ayrı veya birlikte olma durumu, öğrencinin herhangi bir sağlık sorununun olup olmama durumu, bir ilaç kullanıyorsa ilacın adı ve kullanım şekli, ilgi ve yetenekleri, kaç kardeş olduğudur.

Öğrenci tanıma fişi 1.sınıf, 5.sınıf ve liseye yeni geçen öğrencilerde çok önemlidir. Okul değişikliklerin de öğrenci dosyası içinde öğrenci tanıma fişi de yeni okula mutlaka gönderilmelidir. Bir öğrenciyi tanımak dersin kalitesini arttırır. Derste kalıcı öğrenmelerin önünü açar. Öğretmen derste kullanacağı yöntem ve teknikleri buna göre belirler ve istediği verimi alabilir. Her öğrenciye göre bir öğrenme şekli belirler ve öğrencisini iyi bir şekilde tanıyorsa dersi kimin anladığını kimin anlamadığını kolayca tespit edebilir. Mesela müziğe ilgisi olan bir öğrenciye matematiği müzikle besteleştirerek anlatırsa o öğrencisini kazanmış olur. Bir öğrenciyi tanıdığımızda onun ilgi ve yeteneklerini bilir ve ona göre davranırsak çocukta olumlu davranışların arttığını gözlemleriz. Bir öğrenciyi tanımak sadece öğrence tanıma fişi ile olmaz elbette. Öğretmen iyi bir gözlemci olmalı ve öğrencileri her an gözlem altında tutmalıdır.

Öğrenciyi tanımak bizlere eğitim adına büyük katkılar sağlar. Öğrencimizi tanıyıp ona kendini özel ve biricik hissettirdiğimiz de kendine olan öz güveni gelişir, çevresine ve ailesine sevgisi saygısı artar. Sosyalleşme ve topluma uyum sağlama süreci hızlanır. Bizim de anaokulunda ve ilkokulda istediğimiz davranış değişiklikleri bunlardır. Öğrenci tanıma fişi bizlere bu davranışları kazandırmak için gerekli bilgileri vermektedir. Öğrencimizi ne kadar iyi tanırsak kendisinin öz benliğini geliştirmesine o denli yardımcı olmuş oluruz. Öğrenciye öğretmeninin akademik, bireysel ve sosyal anlamda yardımları çok önemlidir. Lise seviyesinde öğrencinin iyi tanınması seçeceği meslek ve ilgi alanları belirleme adına önem taşımaktadır. Öğrenci ilgi alanına göre meslek seçebilir fakat lise çağındaki bir öğrencinin ilgi alanları kısa süreler içinde değişiklik gösterebilir. Bu yüzden bu ilgi alanları yetenekleri doğrultusunda şekillenmeli ve desteklenmelidir. Böylece gerçekçi ve akılcı seçimler yapılmış olacaktır. Daha sonra pişman olmamak adına burada öğretmen ve öğrenci işbirliği gerekmektedir. Öğrenci tanıma fişi her eğitim öğretim kademesinde uygulanması gereken önemli bir evraktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 25 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.