Öğretmen Atama Takvimi Üzerine

2 yorum
315 kez okundu

Kaç kişi alınacak, hangi alana ne kadar kontenjan verilecek? gibi sorularla uğraşırken beklenen yanıt alındı. Ancak ne zaman başvurular başlayacak? sorusunun yanıtı da alınmasına rağmen ne olduğu belli olmayan nedenlerden dolayı kapılarını öğretmen adaylarına kapatıverdi. Yani “ne yaptığımızı/yapacağımızı bilemediğimizden dolayı kapalıyız.” levhası asıldı başvuru ekranına.

Alınan duyumlar gerekçe olarak illerin hazırlıkları zamanında yapmadığı. Bakanlığı bu konuda zerre kadar suçu günahı yok. Hesapsız kitapsız ülkenin eğitim işlerinin yönetilebileceğinin düşünülmesi eksiklik değil. Ama iller işleri eksik yapıyormuş. İllerin işi eksik yaptığı yeni ortaya çıkıveriyor her nedense. Her nedense değil tabi. İllerin veya taşranın ne durumda olduğundan kimsenin haberi yok. Madem iller zamanında işlerini yapmadı da bu kontenjanları neye dayanarak belirlendi?

Biliyorum bazı okurlar tarafından birazdan saldırı başlayacak. Bakanlığın ne denli iyi çalıştığı, bu tür yazı yazanların hükümet düşmanı olduğu, bu hükümet döneminde bedava kitap dağıtıldığı gibi. Ama bu söylenenlerle yazdığım arasında hiç bir ilişki yoktur, diye yine de yazayım. Hiç kimse kusura bakmasın ama Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı diye bir kurum fiili olarak yok. Herkes el yordamıyla iş yapmaya çalışıyor. Eğitim bilimleriyle inatlaşılıyor nerdeyse.  Bırakın bedava kitabı veya içeriğini. Bırakın tableti şunu bunu. Ülkenin eğitim felsefesi ortadan kalkmış, artık Milli Eğitim Bakanı açık liseleri gelir düzeyi düşük öğrencilere çok uygun bir model olarak tanıtıyor. 60 aylıklara farklı, 70 aylıklara farklı eğitim düşünülüyor her iki öğrenci de 1. sınıfta olmasına rağmen.

Eğitim sorunlarının büyüklüğü içerisinde kendini kaybetmiş gibi bakanlık. Bu nedenledir muhtemelen kılık kıyafetle, imam hatiple uğraşıp duruyorlar. Sorunlar zamanında çözülmediği için her geçen gün biraz daha büyüyerek çıkıyor karşımıza. Bu nedenledir ki herkesin de gözünü korkutuyor eğitim sorunları.

Yazımızda kesinlikle niyet sorgulaması veya kişileri eleştirme gibi bir amaçlanmamıştır. İnsanların niyeti bizim için önemli değil, önemli olan sorunları yönetebilirliğidir.

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Eylül 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Öğretmen Atama Takvimi Üzerine (2 Yorum)

  1. Başvuru ekranını “internet explorer”den açmaya çalışın. Diğer tarayıcılar hata verebilir.