Okuduğunu Anlama Metinleri: Antilop Ve Kaplumbağa

yorumsuz
2.941 kez okundu

Okuduğunu Anlama Metinleri: Antilop Ve Kaplumbağa

 

okudugunu-anlama-metinleri-antilop-ve-kaplumbaga

İlköğretim boyunca öğrencilerin okuma yazma alışkanlıklarının gelişmesi için okuma metinlerini okumaları çok önemlidir. Özellikle 3. sınıfta artık öğrenciler okumanın yanında anlama ve parça sonunda sorulan sorulara cevap verme konusunda oldukça yetkin hale gelmektedir. Evde anne babaların, okulda da öğretmenlerin çocuğun okumasını geliştirmek için kullanabileceği güzel bir masal tadında okuma metnini sizlerle paylaşıyoruz.

ANTİLOP KAPLUMBAĞA HİKAYESİ Günlerden bir gün bir antilop, ayağı kaplumbağaya takılınca devrilmiş. Bunun üzerine kaplumbağa antilobu nereye bastığına dikkat etmesi konusunda bağırarak uyarmış. Antilop kendinden emin bir şekilde çok hızlı koşma yeteneğine sahip olduğum için önümdeki hiçbir şeyi göremiyorum şeklinde cevap vermiş. Kaplumbağa “Kendinle çok övünüyorsun, istesem senden çok daha hızlı koşabilirim” demiş. Antilop ise buna inanmadığını, kanıtlamasını istediğini ve bunun için de üç gün sonra çayırda buluşup kaplumbağayla yarışmak istediğini söylemiş. Bu teklifi kabul eden kaplumbağa kimin kazanacağını göreceğiz diyerek meydan okumuş. Kaplumbağa bu yarışa günler öncesinden bir plan yaparak hazırlanmış. Plan dahilinde önce tüm tanıdıklarını ve akrabalarını toplamış. Onlara üç gün sonraki yarışta aralıklı olarak koşu yolunda durmalarını ve antilop yanlarına geldiğinde “seni çoktan geçtim daha hızlı koşmalısın” demelerini istemiş. Akraba kaplumbağalar bu söylenenleri kabul edip yardım edeceklerine dair söz vermiş. Yarış günü geldiğinde bizim kaplumbağa yattığı yerden olacakları izlerken antilop var gücüyle koşuyormuş. Kaplumbağanın arkadaş ve akrabalarıysa antilop yanlarına geldiğinde “ seni çoktan geçtim daha hızlı” diyorlarmış. Antilop daha fazla dayanamayarak yarışın sonuna gelmeden yarışı bırakarak orayı terk etmiş.

OKUDUĞUNU ANLAMA SORULARI 1. Kaplumbağaya koşarken takılan kimdir? 2. Kaplumbağa kendisine takılan antiloba ne demiş? 3. Antilop kendisine güvenli bir şekilde nasıl övünmüş? 4. Övünen antiloba kaplumbağa ne demiş? 5. Akrabaları ve tanıdıklarını çağıran kaplumbağa onlardan ne istemiş? 6. Antilop kaplumbağayı asla geçemeyince ne yapmış? 7. Yukarıdaki hikayenin ana fikri nedir? Kısaca kendi cümlelerinizle açıklayınız. 8. Okuma parçasında geçen “makara, masa, masal, makale, marul” kelimelerini sözlük sırasına koyunuz. 9. Parçada geçen “azarlamak, övünmek, yarış, öfke” sözcüklerinin sözlükten de yararlanarak eş anlamlılarını yazınız.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.