Okul Öncesi Eğitimde Son Sıradayız

yorumsuz
919 kez okundu

Okul öncesi eğitimde değerlendirilen 40 ülke arasında okullaşma oranı yönünden Türkiye sonuncu sırada yer alıyor. Okul öncesi eğitim programları ayrı bir değerlendirme konusu. 4+4+4’e geçtikten sonra, ister istemez okul öncesi eğitime başlama yaşı da küçüldü. Herkes 5 yaşında ilköğretime başlama yaşı olmaz derken olan okul öncesi çağı çocuklarına oldu. Bu konu okullaşma oranından da önemli olsa da henüz bir araştırma olmadığı için UNICEF’in hazırladığı rapora dönelim.

Türkiye, okul öncesi çağ nüfusunun (3-5 yaş) okullaşma oranı açısından OECD ülkeleri arasında son sırada yer alıyor.

Kalkınma Bakanlığı ve UNICEF’in hazırladığı, çeşitli bakanlıkların da katkı verdiği ‘Çocuk Refah Belgesi’ çalışmasında çocuk refahının nitelikli eğitime erişimle yakından ilgili olduğu belirtildi.
Okul öncesi eğitim programlarının erken çocukluk dönemi açısından önemi belirtilen çalışmada, “Türkiye’de okul çağındaki (3-5 yaş) çocukların okul öncesi eğitim programlarına kaydettirilme oranının yüzde 23,8 olduğu ve Türkiye’nin bu anlamda OECD ülkeleri arasında son sırada yer aldığına” işaret edildi.

Paralı Eğitim Okullaşma İçin Engel

“Okul öncesi eğitime zorunlu olarak kayıt yaptırılmasının ülke genelinde öncelik haline getirilmemesi nedeniyle 3-5 yaş arasındaki çocukların beklenen eğitim süresinin bir yıldan az olduğu” ifade edilen çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi eğitimi güçlendirmeye yönelik çabalarının ardından oranın yükselmeye başladığı belirtildi. Okul öncesi eğitime katılımın artması bir yana eğitimin yaygınlaşmasının son derece yavaş seyrettiğine dikkat çekilen çalışmada, 2011-2012 eğitim öğretim yılında yüzde 100 erişim kapsamına alınan il sayısının artırılmasına karşın net okullaşma oranının yüzde 65,7’ye gerilediği belirtildi.
Çalışmada, okul öncesi eğitimin paralı olmasının okullaşmayı yavaşlatan ve erişimde sosyo-ekonomik ve bölgesel eşitsizliğe neden olan bir risk oluşturduğu ifade edildi.

Fransa’da Okullaşma Yüzde Yüz

Rapora göre, 3-5 yaş arasındaki çocukların okul öncesi eğitim programlarına kaydettirilme oranı açısından OECD ortalaması yüzde 77 iken Fransa yüzde 100 ortalama ile ilk sırada yer alıyor. Belçika, İspanya, İtalya, Norveç, İzlanda ortalamanın yüksek olduğu ülkeler olarak dikkati çekiyor.
Dünyada 40 ülkenin listeye alındığı sıralamada, 32 ülkede okullaşma oranı ortalamanın üzerindeyken 8 ülke bu oranın altında bulunuyor.
Türkiye’nin son sırada yer aldığı listede ortalamanın altında kalan diğer ülkeler arasında Kanada, ABD, İsviçre, Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin yanında İrlanda, Polonya ve Yunanistan da yer alıyor.

(Hürriyet)


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.