Okula Başlama Yaşı Değişti

yorumsuz
609 kez okundu
okula başlama yaşı karikatürlere
konu olmuştu.

Çocuğum ne zaman okula başlayacak? Karikatürlere konu olan bu  soruya verilebilecek yanıt bir kez daha değişti. Meb, çocukların zorunlu eğitime başlama zamanının velinin istemesi durumunda 69. ay olabileceğine ilişkin yönetmelik değişikliğine gitti. Böylece 2 yıl önce tam olarak belli olan okula başlama yaşı biraz daha karmaşıklaştı.

Okula başlama yaşı
karmaşası

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan bir değişiklikle okula başlama yaşı (ay’ı) yeniden belirlendi. Yönetmelik değişikliği, 14 Ağustos 2013 Çarşamba (bugün) yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik değişikliğine göre, 66, 67, 68 aylık çocukların velileri dilekçe vermek yoluyla, çocuklarının kayıtlarını bir yıl erteleyebilecek. 69, 70, 71 aylık çocukların velileri ise rapor yoluyla kaydı erteleyebilecek veya çocuğunu okul öncesi eğitime gönderebilecek.

Yönetmelik değişiklik metni (Resmi Gazetenin ilgili sayısı)

 

 

Resmî Gazete

14 Ağustos 2013  ÇARŞAMBA                                                                                                                                                     Sayı : 28735

YÖNETMELİK

Millî Eğitim Bakanlığından:

MİLLΠEĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE
DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

             MADDE 1  27/8/2003 tarihli ve 25212 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 15 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.”

MADDE 2  Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3  Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ağustos 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.