Okulda iş Ortamında Her Yerde Yöneticileri Anlamak

yorumsuz
101 kez okundu

Okulda iş Ortamında Her Yerde Yöneticileri Anlamak

 

 

okulda-is-ortaminda-her-yerde-yoneticileri-anlamak

İş yeriniz ister okulda olsun, ister iş yeriniz nerede olursa olsun yöneticileri anlamak amacıyla bir şeyler karalamak istedik. Umarım yararı olacaktır. Şu hayat gemisinde beraberce yol aldığımız çalışanları idare eden ve idare edilenler olarak iki guruba ayırsak inanın biri diğerinden asla hoşnut ve memnun olmadığı kanaatine varacağız. Madem öyle emir altında işçi ve memur olarak çalışanın ve yöneticilerin birbirlerine olan yaklaşımlarında göz ardı ettikleri muhakkak bir şeyler olmalı. Öyle şeyler ki basit göründüğü kadar kayda değer şeyler. Maddeler olarak sistematik ve matematiksel bir yaklaşımla bu insani beklentileri elbette sınırlanamaz.

Söyle desek: 1- Taktir ve övgü 2- Ödüllendirme 3- Kayıtsız saygı 4- Teslimiyet 5- Sadakat 6- Çalışkanlık 7- Zamanında iş yerinde olmak 8- Ciddiyet 9- İyi geçinme ve insani ilişkiler 10- İdare etmek ve gerçek idare etme sanatı Hadi biz on maddeyle bu konunun ana artellerini belirledik diyelim. Bir kalınca kitaba sığacak bu başlıkları özetle nasıl irdeleyelim diye düşünmeden edemiyoruz. Bazıları idarecinin bazısı da idare altında olan çalışanın beklentisi olan bu insani beklentilerden mürekkep olan durumlar biri biriyle iç içe adeta yumak gibiler ve içinden çıkılacak gibi değil. Siz bir çalışan olarak idarecinizin toleransında sınır olmasın istersiniz. Bir idareci özellikler ciddiye alınmak ve saygı konusunda hassastır. Su istimal edilmeyi kimse istemediği gibi yöneticinin size bakan yönünü böylesi bir davranışla altüst edebilir ve birden kredinizi sıfır laya bilirsiniz. Saygı insani bir değerdir.

Yöneticilere saygı tüm kutsal kitaplarda ve dinimizde sayısız yerde şiddetle tavsiye edilmiştir. İş yerinin çalışma düzeni, verimi ve kendisinden bekleneni vermesi buna bağlıdır. Öz eleştiriden yoksun olarak hiç bir insani ilişkinin yürütülmesi kolay değildir. Sizleri yönetenler haksız olsa bile bunda kasıt aramazlar. Haksızlık eğer bir sorunu intaç etmiyorsa kişisel gururumuzu bir yana bırakmak en doğrusu olacaktır. Yöneticileri ciddiye almak ve saygı konusunda dikkat ettikleri noktaları gözden kaçırmamak lazımdır. Odanıza gelen bir müdürün karşısında o yokmuş gibi davranıyorsanız. Buna içerleyebilir. İki saniyeliğine yerinizden kalkıp tekrar oturmanın sizlere kazandıracağını bilmiş olsaydınız. Muhakkak yöneticinizi gördüğünüz yerde O, odanızdan ayrılmadan yerinize asla oturmaz dınız.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.