Okullardaki Hafta Sonu Kursları Hakkında Bir Değerlendirme

yorumsuz
210 kez okundu

Okullardaki Hafta Sonu Kursları Hakkında Bir Değerlendirme

 

okullarda-hafta-sonu-kurslari-hakkinda-bir-degerlendirme

Milli Eğitime bağlı okullarda hafta sonu kursları düzenlenmekte ve bunlardan yarar umulmaktadır. Gerek yöneticiler ve gerekse bilinçli aileler, bu kursların verimliliği hususunda daha bir özenliler. İşin esasında dersleri öğrenmek ve bu derslerde olan eksiklerin tamamlanması esasına dayalı bu kursların kazanımları hususu ayrı bir mevzudur. Öğrencinin başarı seviyelerinin ve verimliliğinin arttırılması hedeflenen kursların, bu amaca ulaşabildiği hususunda kuşkularımız bulunmakta.

Kursların etüt havasında geçmesini öneriyoruz. Öğrenci zayıf olduğu konularda yardım almalı, özellikle sınavla yatıp sınavla kalktığımız memleketimizde sınavlarda yarar sağlayacak hususlar daha fazla irdelenmelidir. Öğrencinin geleceğini şekillendirecek adımları atmak onları bilgi hamalı ve ezberci yapmaktan daha ehemmiyetlidir. Görevlerinde özverili ve çalışkan, öğrencileri üzerine titreyen yönetici ve öğretmenlerin sayısının artması en büyük dileğimizdir. Milli Eğitim, Eğitim ve Öğretim şekillerinde, sürekli tepeden inme ve hazmedilmemiş değişikliklerden çok elzem olmadıkça kaçınmalıdır. Örgün öğretimin yaygınlaşmasına değinmek konumuzun dışına çıkmak olsa da ikili eğitime karşı olduğumuzu söylemek istiyoruz.

Ders saatleri ve şartları, öğrencilerin uykusundan tut, öğrenme becerilerine ve sağlıklarına ve de verimliliklerine olumsuz yönde etki etmekte deyip konumuza dönelim. Milli Eğitimin hedeflediği, Eğitim ve öğretim seviyesinin temelinde ezbercilik vardır. Öğrencilerin bu sistem ile hafta sonu kurslarında elde edeceği sadece fazla derse girmiş olmaktan başka bir şey değildir. Bir bakıma Eğitim ve öğretimi haftada yedi güne çıkarmaktan farksızdır desek yeridir. Hafta sonu kurslarını, her öğrencinin eksiği iyi teşhis edildiği ve buna göre yönlendirildiği, başarılı öğrencilerin özel ihtimamla çalıştırıldığı ve özel dershane havasında görmek isteriz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.