Okuma Metinleri

yorumsuz
12.560 kez okundu

Okuma Metinleri

İnsanlar okuma esnasında gözleri sürekli soldan sağa doğru gitmektedir. Bu sırada gördüğü kelimeleri anlamlandırır ve okunan kelimeler kafasında anlatmak istediği şekilde oluşuma başlar. Okuma metinleri kullanılarak yapılan hızlı okuma bu sürecin kısaltma işlemidir. Okuma esnasında gözlerin daha hızlı hareket etmesi kişinin anlama kapasitesinin daha fazla artmasını sağlamaktadır. Okuma metinleri kullanılarak iyi anlama oranına ulaşmak için egzersiz sayısını artırmak gerekir. Bunun için en iyi yöntem doğru egzersizleri kullanarak doğru okuma metinleri ile çalışma yapılabilir. Eğer bir sınava girmek için metin verildiyse metin için anlama kapasitesini üs seviyeye çıkartmak daha fazla okumak gerekir. Okuma metinleri normal okunan ve içinde anlaşılması zor kelimeler olmayan metinler olduğundan dolayı eğer düşünce yapınız içerisinde farklı bir düşünceye sahip değilseniz anlamanız kolay olacaktır. Okuma metinleri ile hızlı okuma yapmak veya sınavlarda sunulan soru içerikli metinleri daha iyi anlamak için yapmanız gereken davranışlar bulunmaktadır. Bunların en başında kendinize ait sessiz bir ortamınız olması gerekir. Oda içerisinde okurken kelimelere olan dikkatinizi verebilmeniz için dikkatinizi dağıtacak kokuların olmaması gerekir. Kendinize ait belirlediğiniz sessiz ve sakin ortamın oda sıcaklığının iyi ayarlanarak üzerinize ağırlık çöktürecek uyku getirecek veya sıkıntı yaratacak bir sıcaklık oluşmaması gerekir. Sıcaklığı iyi ayarladıktan sonra oturma şeklinizi ve duruşunuzu istediğiniz ortamı sağlayabilecek sandalye, koltuk veya buna uygun masa ayarlamalısınız.

Okuma metinleri ile çalışma yapmak istiyorsanız oturduğunuz bölgede hareketlerinden dolayı ses yapacak cisimlerin bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Okuma metinlerine dikkatinizi verebilmeniz için karşınızda sallanan cisimler bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Pencere önlerinde veya pencereye yakın kesimlerde okuma yapmamalısınız. Yoldan geçecek bir araç dikkatinizi dağıtmaya yetecektir. Pencere önünde okuyorsanız ve yüksek katlı bir binada bulunuyorsanız uçan kuş dahi dikkatinizin dağılmasına yeterli olacaktır. Okuma metinlerini kullanarak okumaya başlamadan öncesinde kendinizi çok iyi hazırlamış olmanız gerekmektedir. Çünkü zihinsel olarak hazır olmadığınızda kendinizi okuduklarınıza vermeniz zor olacaktır. Düşünce yapınızı arındırmadan okumaya başladığınızda okuduğunuzdan anlamanız ve dikkatinizi bu yönde tutmanız kesinlikle mümkün olmayacaktır. Konsantre olduğunuzda okuduğunuz metinden daha fazla kelime anlarken daha fazla kelimeyi okuma fırsatı bulursunuz. Bu nedenle okuma esnasında aklınızda sorun yaratacak düşüncelerden arınmış olmalısınız. Okuma metinleri basit yapıda günlük yaşamı anlatan okuma metinleri olabileceği gibi akademik metin türleri okuma metinleri olarak da kullanılmaktadır. Bu aşamada akademik okuma metinleri okumak biraz zor olabilir. Çünkü akademik metinler terim bakımından daha zengin yapıda olduğundan anlamak için çok dikkatli okunması gerekmektedir. Akademik metinler okunması için öncelikle içeriğinde bulunan terimlerin önceden görülmüş olması gerekmektedir. Akademik metinleri hem anlayarak hem de hızlı okumak isterseniz hızlı okuma kursu alabilirsiniz. Akademik metinler okumaya daha yatkın metinler olmasından dolayı kesinlikle resim kullanılmamaktadır.

Okuma metinleri anlama kapasitenizi genişletmek isterseniz öncelikle ilk ve son paragraflarına çok önem vermelisiniz. Çünkü en önemli bilgiler bu paragraflarda gizlenmektedir. Giriş bölümünde yapılan açıklamalar sonrasında gelen gelişme bölümü içinde ilk paragrafta verilen bilgiler açıklanarak genişletilmektedir. Öncesinde kafanızda şekillendirdiğiniz bu konuları gelişme bölümünde anlamanız daha hız kazanacaktır. Sonuç bölümünde ise işlenen tüm konunun bağlanacağı cümleler bulunmaktadır. Giriş bölümünde ele alınan konunun tamamen anlaşılması için sonuç bölümünde en önemli cümleler bulunurken anlaşılmayan en ince detaylar burada kısa cümlelerle ana hatlar oluşturulmaktadır. Okuma Metinleri Kullanılarak Elde Edeceğiniz Sonuçlar; Okuma metinleri ile yaptığınız çalışmalardan dikkatiniz en yüksek seviyede gelişerek her konuda anlama kapasitenizin hazır bulunması sağlanacaktır. Bu sayede öncelikle sınavlarda verilen metinlerden çıkaracağınız sonuçlar ile sorularda sonuca ulaşmanız daha kolay olacaktır. Bu sayede okuma metinleri içinde gizlenen konuları bulmanız hızlanarak sınavlarda cevap verme hızınız artacaktır. Okuma metinleri kullanarak ve bunlarla egzersizler yaparak hem hızlı okuma yeteneği kazanırken anlama yeteneğinizde artacaktır. Bu sayede dinleme usulü girilen sınavlarda kelimeleri hafızanızda daha hızlı yorumlayarak cevap verme yeteneğiniz gelişecektir. Bu tür çalışmalar sadece Türkçe okuma metinleri konusunda değil yabancı dilde yazılan okumam metinleri ile de yapacağınız çalışmalarda aynı sonucu verecektir. Çünkü hızlı okuma yeteneğini kazanarak metinlerde geçen kelimeleri daha fazla tekrar yapacağınız için Türkçe karşılıklarını da daha fazla hafızanızdan geçireceğinizden anlamanız çabuk olacaktır. Okuma metinleri ile yapacağınız çalışmalarda normal zamanlarda yaptığınız okumalarda 3 kat daha hızlı okumalar yapabilir ve bu sayede anlam hızınızı arttırabilirsiniz. Okuma metinleri sayesinde sınavlara girmeden önce yapacağınız okuma metinleri egzersizlerde sınavlara daha az çalışarak daha çok bilgi birikimi sağlar ve başarınızı arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz. Okuma metinleri ile yapacağınız egzersizler neticesinde kelimeleri yorumlama hızınız gelişeceğinden görme yeteneğinizde artacaktır. Bu sayede her gördüğünüz kelimeyi anlama yeteneğinizde gelişeceğinden hafızanızda daha fazla kelime girmesi sağlanacaktır.

Okuma metinleri sayesinde okumayı sevmeye daha çok eğilim göstereceğinizden bu alanda yapılacak çalışmalarda herhangi bir bıkkınlık ortaya çıkmadan okuyarak daha fazla kitap okuyabilirsiniz. Okuduğunuz her kitaptan çıkaracağınız bilgiler hafızanızda yer edecektir. Okuma metinlerini okuyarak okuduğunuzu daha çabuk anlayacağınız için geri dönüş yapmadan sürekli yeni bilgilere yönelebilirsiniz. Okuma metinleri sürekli okumalarda bulunarak zihniniz sürekli gelişme yönünde ilerleyeceğinden hızlı düşünme ve karar verme yeteneğiniz de gelişecektir. Bu tür çalışmalar sayesinde okuma hızınızı kendiniz ayarlama fırsatını yakalarken zaman kavramını değerlendirmeniz daha anlamlı hale gelecektir. Okuma metinleri cevap verme yeteneğiniz artış gösterirken toplum içinde girdiğiniz her türlü sohbette sözü dinlenen kişilik sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Kariyerinizde yapacağınız ilerleme için attığınız adımlarda okuma metinlerinin rolünü en basitinden iş görüşmelerinizde akıcı konuşmalarınız sayesinde çabuklaştıracaksınız. Başarı yakalama konusunda hız kazanarak okuma hızınız gibi sorunlar karşısında çözüm bulma hızınızda değişecektir. Yapılacak çalışmalarda özellikle okuma metinlerinde geçen konuların farklılığı sayesinde bilgi dağarcığınız genişleyeceğinden okuduklarınızı daha hızlı anlamanız yorumlamanız sağlanmış olacaktır. Yaptığınız akılcı yorumlar çözümlerinde akılcı olarak gelişmesini sağlayacağından başarının anahtarını yakalayabilirsiniz.

Teknolojik alanlarda ortaya çıkan karmaşık konularda karar yeteneğinizin yanında çözümleme yeteneğinizde bu tür metinleri okuyarak içinde geçen kelimeler sayesinde gelişme gösterecektir. Bu alanda yapacağınız çalışmalarda üretim aşamasında karmaşık görülen işlemleri daha hızlı çözerek başarılı bir elemen olarak değer kazanmanızı elde edebilirsiniz. Üretken ve çözümcü kişiler ve elemenler her üretim aşamasında aranan karakterler olacağından bu alanda başarının getireceklerinden faydalanabilirsiniz. En başta basit gelen okuma metinleri bu seviyelerde çalışmalar sergilemeye başladığınızda basit bir konu olmadığını anlayabilirsiniz. Çok okuyan bir kişi dinlediğini daha kısa sürede anlama yeteneğine sahip olacağından anlatan içinde avantaj olacaktır. Okuma metinleri hayatın her alanında fayda sağlayan bir konu olmaktadır. en baştan buraya kadar değinilen konular başarının nasıl oluştuğunu ortaya çıkaran yolun planı olmaktadır. Okuma metinlerini en basitten en karmaşık ve kalabalık terimlere sahip akademik metinlere yönelerek çalışmalar yapmak başarı basamaklarında da aynı esaslar doğrultusunda hareket edilmesine neden olacaktır. Bilinçli bir şekilde anlayarak yapılan her okumanın sonucunda elde edilen bilgiler zaman içinde hayatın umulmadık bir noktasında karşımıza çıkarak faydasını gösterecektir. Okuma metinlerinin yanında kitap okuma alışkanlığının da alışkanlık haline getirilebilirse okumanın daha zevkli olduğu anlaşılacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.