Ölçme Değerlendirmede Yapılan Yanlışlar (Video)

yorumsuz
1.479 kez okundu

Program geliştirme genel olarak dört ayak üzerinde düşünülür. Amaç, içerik, yöntem ve değerlendirme. Bunlar eğitimin olmazsa olmazıdır ve birbiriyle iç içedir. Hiç biri birbirinden bağımsız olarak düşünülemez.
Bu nedenle ölçme değerlendirme konusu oldukça önemli bir konudur.
Bu video ölçme-değerlendirme konusunda sık sık yapılan yanlışları ele almaktadır. Ölçme değerlendirme konusundaki yapılan hataların çokluğu eğitimin başarısını tesadüflere bırakır.
Videoda verilen bilgiye göre yapılan bir araştırmada öğretmenlerin nerdeyse yüzde doksanının ölçme ve değerlendirme kavramlarını bilmediğini ortaya koymaktadır.
İlköğretim öğretmenleri seminer veya mesleki gelişim eğitimi programları arasında bulunan ölçme değerlendirme konusunda çokça yapılan yanlışlar veya hatalar videosu.

Videoda eğitimde ölçme değerlendirme konusundaki en sık yapılan yanlışlar arasında ağırlıklı olarak amaç, içerik, yöntem ve değerlendirme arasındaki uyumsuzluğu dikkat çekmektedir. Örneğin problem çözme yöntemi kullanılarak kazandırılan bir davranışın test yöntemiyle ölçülmesi. Ya da gezi gözlem, deney yöntemleriyle kazandırılmak istenen bir davranış test yöntemiyle ölçülmemeli.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.