Orta Asya’dan Göçler

yorumsuz
1.491 kez okundu

Orta Asya’dan Göçler

 

 

”Orta Asya’dan Göçler ” konusu tarih kitaplarının ilk bölümlerinde yer alan başlangıç konularından biridir. Önem arz eden bir konu olup sınavlarda da zaman zaman çıkan konulardan biridir. Bu nedenle Orta Asya’dan göçlerin sebepleri ve Orta Asya’dan Göçlerin sonuçlarının iyi bilinmesi gerekir. Türklerin ana yurdu Orta Asya olup, bu bölgede Türk kültürünü yansıtan pek çok şey vardır. Ancak Türkler, MÖ XVI. yy’ dan itibaren bu bölgeden göç etmeye başlamıştır. Tabiki bu göçün bazı nedenleri bulunmaktaydı. Çeşitli sebepler Türkleri göç etmeye zorlamıştır.

Orta Asya’dan Göçlerin Sebepleri Orta Asya’dan göçlere sebep olan coğrafi, ekonomik, siyasi pekçok durum vardır. Türklerin Orta Asya’dan göç etmesini kolaylaştıran araç atlar idi. Ayrıca atlarla göç etmek onların bu hayvanları nasıl kullanması gerektiğini, at üstünde nasıl heraket etmelerini öğretmiş ve bunun gibi kbiliyetlerini geliştirmelerini sağlamıştır. Bu durum Türklerin savaşlarda da başarılı olma sebeplerinden biridir.

– Olumsuz iklim koşullarının varlığı göçlerin nedenlerinden biridir. Olumsuz iklim koşulları dolayısıyla kuraklık yaşanması da bunun bir getirisi olup bu da göç etmeyi düşündüren sebeplerden biridir.

– Nüfus artışı dolayısıyla yaşam alanlarının Türkler’e yetersiz gelmeye başlaması – Mera alanlarının azalması ve hayvan hastalıklarının artması da Türkler’i göçe zorlamıştır.

– Çin ve Moğol gibi dış güçlerin baskıları da göçlerin nedenlerindendir.

– Cihan hakimiyeti gayesi

– Özgürlüğe önem vermelerinden kaynaklı da olan yeni yerler edinme isteği

– Boylar arasındaki mücadeleler Olumsuz iklim koşulları coğrafi, mera alanlarının azalması ile hayvan hastalıklarının çoğalması ise coğrafi- ekonomik sebeplerdendir. Nüfus artışı dolayısıyla yaşam alanlarının Türkler’e yetersiz gelmeye başlaması ise göçlerin sosyal sebebidir. Dış güçlerin baskıları, yeni yerler bulma isteği, cihan hakimiyeti gayesi, boylar arasındaki mücadeleler ise Orta Asya’dan öçlerin siyasi sebepleridir.

Orta Asya’dan Göçlerin Sonuçları Türklerin Orta Asya’dan göçleri hem Türk dünyasını hem de dünya tarihini etkileyen olaylardan biridir.

– Orta Asya’dan göç eden Türkler sayesinde Tük kültürü farklı bölgelere ve daha geniş alanlara yayılmıştır.

– Bu göçler yeni göçlere de sebep olmuştur. ( Mesela Kavimler Göçü )

– Bu göçler Türk tarihinin incelenmesini zorlaştırmıştır.

– Türk kültürü başka kültürlerle kaynaşmış, başka kültürleri etkilemiş ve onlardan etkilenmiştir. Ayrıca yeni Türk devletleri de kurulmuştur. Görüldüğü üzere göçlerin pek çok sebep ve sonucu bulunmaktadır. Tarihi bilmenin önemini bilen her insan bu göçleri de iyi bilmelidir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.