Osmanlı Devleti Zamanında Yapılan Önemli Saraylar

yorumsuz
1.650 kez okundu

Osmanlı Devleti Zamanında Yapılan Önemli Saraylar Hakkında Kısa Bilgiler

Topkapı Sarayı; 1478 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılan İstanbul’da bulunan bir saraydır. Topkapı Sarayı, Sultan Abdülmecit’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasına dek Osmanlı Devleti’nin idare merkezi olmuştur. Yani yaklaşık olarak 380 sene Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi olmakla birlikte Osmanlı Sultanlarına ev sahipliği de yapmıştır. Kutsal emanetlerin muhafaza edildiği yer olarak bilinen Hırka-i Saadet Dairesi de Topkapı Sarayı’nın içerisindedir. Topkapı Sarayı zamanla Dolmabahçe, Yıldız gibi başka sarayların yapılması ve saray hanedanının yeni yapılan saraylarda yaşamasıyla birlikte boşaltılmıştır. Ama halen tüm görkemiyle İstanbul’da nam salmaya devam eden, ziyaretçi akınına uğrayan bir saraydır.Osmanlı Devleti Zamanında Yapılan Önemli Saraylardan;

Dolmabahçe sarayı; Sultan Abdülmecit döneminde Abdülmecit’in mimarı Karabet Balyan tarafından inşa edilmiştir. Dolmabahçe Sarayı’nın inşası 1843-1856 tarihlerinde yapılmıştır. Avrupa mimarisinin izlerini taşımaktadır. Simetrik bir plana göre inşa edilen Dolmabahçe Sarayı üç katlıdır. Dolmabahçe Sarayı da İstanbul’da bulunmaktadır.

Yıldız Sarayı; 3. Selim’in validesi yani Mihrişah Valide Sultan için yaptırdığı bir köşktür. Sonradan Sultan 2. Mahmut , Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz dönemlerinde Yıldız Sarayı’na köşk ve kasırlar eklenmiş olup Sultan 2. Abdülhamid döneminde de eklenen binalar ile saray halini almıştır. Eski Saray, Topkapı, Dolmabahçe saraylarından sonra Osmanlı Devleti’nin dördüncü idare merkezi olmuştur. Yıldız Sarayı da İstanbul ilinde bulunan Osmanlı’nın en gözde saraylarından biridir.

Çırağan Sarayı; ilk olarak 1834 yılında yapılmaya başlanmış ve 1841 yılında da yapımı tamamlanmıştır. Fakat sonradan Sultan Abdülaziz döneminde yeniden yaptırılmış ve 1871 yılında hizmete açılmıştır. Ancak bir talihsizlik yaşanmış 1910 tarihinde büyük bir yangın çıkmış ve Çırağan Sarayı büyük bir hasara uğramıştır. Son olarak 1987 senesinde restore edilmiş ve 1992 yılında da otel olarak hizmete açılmıştır. Çırağan Sarayı da İstanbul’da bulunmaktadır.

Beylerbeyi Sarayı; Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. İnşası 1861-1865 tarihleri boyunca sürmüştür. Beylerbeyi Sarayı’nın mimarı ise o dönemdeki en tanınmış mimarlardan biri olan Serkis Balyan’dır. Beylerbeyi Sarayı; daha çok yaz mevsiminde kullanılan ve bilhassa yabancı ülkelerin devlet adamları geldiğinde onları ağırlamak için kullanılan bir saraydır. Beylerbeyi Sarayı da İstanbul’da bulunmaktadır.

İshak Paşa Sarayı; 1634-1680 tarihleri arasında yapılmıştır. Doğu Bayezit sancak beyi Çolak Abdi Paşa zamanında inşasına başlanmış olan İshak Paşa Sarayı 1784 yılında İshak Paşa döneminde açılmıştır. Birçok mimari üslubun karışımından oluşmaktadır. İshak Paşa Sarayı, Ağrı ilinin Doğu Bayezit ilçesinde bulunmaktadır.Bu saydıklarımız Osmanlı Devleti Zamanında Yapılan Önemli Saraylardan sadece bazılarıdır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.