Pisa Soruları

yorumsuz
695 kez okundu

Pisa Soruları

Pisa soruları konusuna geçmeden önce pisa nedir? Pisa projesinin amacı nedir? Pisa soruları ile ne ölçülmektedir? Kimler tarafından yürütülür? Hangi okullarda uygulanır? Bu projeye katılım amacı nedir? Bunlara kısaca değinmek gerekirse PISA uluslararası öğrenci değerlendirme programı olarak uygulanan ekonomik işbirliği ve kalkınma örgütü aracılığı ile 3 yıllık periyotlar halinde 15 yaş grubundaki öğrenci topluluklarının sahip oldukları bilgileri ve becerileri değerlendiren bir çeşit araştırma projesi olmaktadır. Amacı olarak öğrencilerin tercihlerini ve becerilerini daha açık bir şekilde ortaya koymaları için yapılan bir çalışmadır. Pisa soruları değerlendirme aşamasında zorunlu eğitimi bitiren öğrencilerin matematik, fen bilimleri, okuma becerileri, motivasyonları, kendi yaşamları ve becerileri hakkındaki düşünceleri öğrenim şekilleri okuldaki davranışları ve aileleri ile ilgili verileri toplayarak değerlendirme yapılmasında kullanılmaktadır.

pisa-sorulari

Bu konuda yapılan okuryazarlık kavramı okuma yazmayı bilmeyenler olarak değil okuduklarından ileri derecede anlam çıkartarak proje üretiminde ve yenilikçi çalışmalarda okuduklarından sonuçlar elde ederek kullanması olmaktadır. Pisa soruları uygulama esasları olarak başarı testleri ve anketleri nisan ayı içerisinde projeye katılan tüm ülkelerde örgün öğretime kayıtlı 15 yaş seviyesi öğrencilerin yer aldığı okullar seviyesinde katılım sağlanmaktadır. 2016 pisa soruları sonucunda 2012 ve 2016 yılları karşılaştırılması yapıldığında Türkiye olarak 65 ülkenin katılmış olduğu değerlendirmelerde matematik dalında 44. Sırada bulunan yerimizi 45. sıraya gerileyerek kaybettiğimiz ortaya çıkmıştır.

Pisa soruları okuma ve anlama alanında yapılan değerlendirmede 37. Sırada olduğumuz bildirilmiştir. Fen bilimleri dalında ise 41. Sırada bulunduğumuz son raporlarda belirtilmiştir. Pisa soruları fen bilimleri dalında daha önce çıkmış olan sorulara örnek olarak

-Hangi ifade dünyada gece ve gündüzü oluşum nedenini açıklar?

• Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi

• Güneşin kendi ekseni etrafında dönmesi

• Dünyanın ekseninin eğik olması

• Dünyanın güneşin etrafında dönmesi Pisa soruları bu tip sorulardan oluşarak öğrenciler arasında soruya karşı okuryazarlık oranları ölçülmektedir.

Bunların sonucunda 2 öğrencinin varmış olduğu sonuç karşısında düzenlenen grafik ortak nokta hakkında ne kadar destekleyici olduğu değerlendirmesi yapılarak sera etkisi uygulamaları kullanılarak değerlendirme yapılmaktadır. Fen bilimleri dalında bir diğer soru; –

-Aşağıdaki laboratuvar araçlarından hangisi kumaşın elektriği ilettiğini deneyebilmeniz için gerekecek araçlar arasında yer alabilir?

• Voltmetre • Işık kutusu

• Mikrometre

• Ses ölçer Pisa soruları kapsamında bu soruya verilen yanıtlar genel değerlendirmeye alınarak ortak cevabı en fazla destekleyen doğru kabul edilmekte ve puanlamalar buna göre yapılmaktadır. Pisa soruları tek kademeli olarak düşünülmemekte mesela güneşten koruyucular başlığı altında verilen metin okuryazarlık oranı bir çok etaptan oluşan değerlendirmeler sonucunda puanlaması yapılmaktadır. Bir başka örnek olarak MARY MONTAGU ile ilgili verilen bir metin karşılığında sorulan bir soruda –

-İnsanlar hangi çeşit hastalıklara karşı aşılanabilir?

• Hemofili gibi kalıtsal hastalıklar

• Çocuk felci gibi virüslerin neden olduğu hastalıklar

• Şeker hastalığı gibi vücudun işlevsel bozukluklarından kaynaklanan hastalıklar

• Tedavisi olmayan her çeşit hastalık Pisa soruları bu tip metinleri okuryazarlık oranı karşısında verilen bütün cevapları grafik üzerinde değerlendirmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.