Pisikiyatri ve Doktorlar Hakkında Bir İnceleme

yorumsuz
143 kez okundu

Pisikiyatri ve Doktorlar Hakkında Bir İnceleme

 

pisikiyatri-ve-doktorlar-hakkinda-bir-inceleme

Doğru tanı koymak hastalık tedavisinde çok ehemmiyetlidir. Hastanın söyledikleri yahut aile bireylerinin gözlemlerine dayanarak, uygun sorularla alınan cevaplarla, tahlil ve röntgenler yardımıyla en doğru teşhis konulmalıdır. Hastanın gerek ayaktan tedavisinde ve gerekse yatarak tedavisinde doktorun,hastalığın seyrine dair gözlemlerin sürekli takibin önemi çok büyüktür. Hastanın rehabilitasyonu ve ona en iyi şartların sağlanması tedaviden alınacak yararları üst seviyeye çıkarır. Doğru ilaç, doğru tedaviye eş değer olduğu gibi yanlış ve sürekli kullanılan ilaçlar hastalığın kötüleşmesine hatta ilaçların yan etkilerinden dolayı daha farklı hastalıklar ortaya çıkmasına ve şikayetlere eden olur.

Doğru tedavinin en önemli etkeni, hastayı düzenli takip altında tutmak ve tedavi esnasındaki hastalığın seyri ve hastanın şikayetlerinin kontrol altına alınmasında saklıdır. Kontrol amacı gütmeden ve hastayı yönlendirmeden yazılan ilaçların hastaya sağlayacağı yarara inanmak mümkün değildir. Özellikle değineceğimiz Pisikiyarik tedavide hastahanelerde yatarak tedavi gören hastalara sağlanan ortamın tedaviden maksimum randıman alınmasını sağlayacağını unutmamak gerekir. Özel doktorların, hastalarına olan ilgisi ve onları kendilerine bağlama ve maddi kaygılarından dolayı, azami itinalı ve ilgili olmaları mecburiyetleridir.

Oysa özel doktorun, bizden fazla seçeneği yoktur ve yazabileceği ilaçlar belirlidir . Özel doktor, özel ihtimam ve özeniyle hastasını kazanır. Özel hastahanelere olan rağbetin artmasında bu hastaya verilen değerin önemli faktörü vardır. Pisikiyatri doktorlarının, kaygılarının daha fazla hastaya sahip olmaktan ziyade, daha başarılı olmaya çalışmalarını bekleriz. Her ilaç, zaman içinde farklı şekilde yan etkiler gösterirken kontrol amaçlı hastayı yönlendirmek çok önemlidir. Ne olursa olsun pisikiyatri de hastaların düzenli olarak hastahaneye gelmesi ve tahlillerini yaptırmalarının önemi vurgulanmalıdır. Bel ritmik gerekir ki bir hastalığa iyi gelen ilaç çeşitliliğinden de anlaşılacağı gibi her hastaya benzer şikayetler için aynı ilaç verilmiyor.

Her bünyenin her ilaca adaptasonu farklı olduğundan, hucum dozu gerekliliğini yahut ilacın kademeli olarak arttırılmasının kararını iyi vermek te önemlidir. Bilinmeli ki sadece kimyasallarla ruhsal ve zihinsel sıkıntıların giderilmesi mümkün değildir. Hasta yakınlarıyla kurulacak diyalogla hastaya iyi ortamlar sağlanmasının gerekliliği vurgulanmalıdır. Tedavi sırasında hastanın farketmeyeceği yan etkiler için de yakınlarını uyarmak lazımdır. Tüm hastalar kendi hastalığının seyrini fark edecek kadar bilinçli değillerdir Tedavinin yararının düzenli tedavi ve kontrol altında olmakla daha fazla artacağı ve bu yolla hastanın hızla iyileşeceği önemle vurgulanmalıdır. Hasta sizi sevmeli ve güvenmelidir. Yanınızda kendini iyi hissetmeli ve size inanmalı ve tavsiyelerinize harfiyen uymasını sağlamalısınız. Bunu başarmak ise size kalmıştır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.