Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği

yorumsuz
259 kez okundu

Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği

Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği toplum psikolojisine uyum sağlayamayan yada bu aşamada bazı sıkıntıları olanlar için danışmanlık yapan kişilerin ortay koyduğu çalışmaların resmi maddeler eşliğinde daha mantıklı yönlendirilmesi için hazırlanan maddelerden oluşmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalarda bazı kişiler yapmak istedikleri olayların ve davranışların sonuçlarından emin olmadıkları ve ya sonuçlarının kendileri için nasıl bir veri sağlayacağını bilemediklerinden dolayı. Bu konuda eğitim almış kişilerin desteği ile doğru olana ama kendisi için en doğru olanı seçmesinde yol göstericilik yapma olayının tamamı rehberlik ve psikolojik danışma kapsamına alınmaktadır. Bu faaliyetten yararlanmak için akli denge bozukluğunun veya toplumsal uyuşmazlıkların olması şartı aranmamaktadır.

rehberlik-ve-psikolojik-danisma-hizmetleri-yonetmeligi

Kişilerin kendilerine güvenleri yeterli olmadığında düşüncelerini tasdik ettirmek veya yanlış olduğuna inanarak doğru olanı seçmek için müracaat ettikleri nokta olmaktadır. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği topluluk halinde yaşayan insanların bulunduğu alanlarda çoğunlukla merkezi bir noktadan hizmet sunumu yaparak bu konuda ihtiyacı olanların en rahat ulaşımı sağlanmaktadır. Genellikle hastanelerde, okullarda ve kışlalarda konuşlandırılan bu merkezler bu alanda geliştirilmiş olan Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği çerçevesinde hizmet vermektedir. Bu yönetmelik kullanım aşamasında tamamen kişilerin özgür iradeleri dahilinde uygulanarak herhangi bir dayatma veya zorlama söz konusu olmamaktadır. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği uygulanırken dikkat edilen hususlar belirli ölçülerde uygulanmaktadır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Uygulama Esasları

• Hizmetler bütün faaliyetlerin bütünlüğü içinde yer alacak pozisyonda uygulanmaktadır

• Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri tüm çalışanlar ,öğrenciler, ve bu alanda bulunan herkesin faydalanabileceği şekilde uygulanmalıdır

• Her fert bu uygulamalar konusunda seçme hakkına sahiptir

• Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinde insana saygı ön planda tutulmalıdır

• Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri içerisinde gerçekleştirilen her faaliyet bireysel boyutta gizlilik esasına dayanmaktadır.

• Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri uygulandığı alan içinde her ferdin lider, yönetici, baba, veli, uzman öğretmen gibi kişilerin katılımı ile yürütülür.

• Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri bireysel farklılıklara saygılı davranmayı hedeflemektedir.

• Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yürütülmesi esnasında bireysellik esas kabul edilmektedir.

Bu konuda hizmet veren rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin amaçları doğrultusunda yapılan faaliyetler okullarda öğrencilerin içlerinde gizledikleri gizli güçlerinin ortaya çıkarılmasında yol gösterici olarak destek olması amaçlanmaktadır. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği esasları bakımından öncelikle bireyi tanıma ve eğitsel rehberlik üzerine ağırlık vererek bu konuda ilerleme sağlama yolunda çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda mesleki rehberlik konusunda okullardan mezun olan öğrencilerin mesleki seçimlerinde öncelikle içlerinde gizli kalan birçok özellik bu faaliyetler esnasında ortaya çıkarılarak doğru meslek seçimi konusunda yönlendirmeler yapılmaktadır. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri yönetmeliği çerçevesinde bireysel rehberlik ve grup rehberlik çalışmalarda yapılarak birçok alanda yönlendirme de rehberlik ve psikolojik destek sağlama çalışmaları yapılmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.