Sabancı Üniversitesi

yorumsuz
185 kez okundu

SABANCI ÜNİVERSİTESi

 

Birlikte yaratmak ve geliştirmek ilkesi ile harekete geçen Sabancı Üniversitesi 1994 yılında eğitim için hizmete girmiştir. Eğitim dili İngilizce olan Sabancı Üniversitesi Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Eğitime başlamadan önce her öğrenci Yabancı Dil Ölçme Sınavı’na mutlaka girer. Sınavda yeterince başarı gösteremeyen öğrenciler için Sabancı Üniversitesi yoğun bir İngilizce programı hazırlamaktadır ve öğrencilerin başarılı bir şekilde İngilizce öğrenimi sağlanmaktadır. İstanbul Tuzla’daki kampüsünde eğitim hizmeti veren Sabancı Üniversitesi bir vakıf üniversitesidir. Sabancı Üniversitesi Türkiye’de liberal bilimler alanında eğitim veren ilk ve tek üniversite olarak da alanında öncü bir üniversitedir.

Sabancı Üniversitesi’nde okumak isteyen öğrenciler üniversite tercihi yaparlarken sadece Sabancı Üniversitesi olarak tercih yaparlar ve her hangi bir bölüm yahut dal yazmazlar. Liberal Bilimler sisteminde temel mantık olarak öncelikle üniversite tarafından çekirdek dersler oluşturulur ve birinci sınıfta bütün öğrenciler bu çekirdek derslerden yükümlüdürler. Bu çekirdek dersler şu şekildedir; İnsan ve Toplum Dersi, Türk Dili ve Edebiyatı dersi, Doğa ve Bilim Dersi, Matematik Dersi ve İngilizce Dersi birinci sınıfın dersleridir. Daha sonra ikinci sınıfa geçen öğrenciler belirli bir bölüme odaklanırlar ve bölüm derslerini alırlar. ikinci sınıfın sonucunda ise her öğrenci kendi okumak istediği programı seçer ve üçüncü sınıftan itibaren kendi alanının derslerini alarak eğitime devam eder. Bu sayede her öğrenci kendi hedeflerini ve ilgi alanlarını, hatta becerilerini daha iyi görerek bölüm seçmektedir ve daha başarılı bir eğitim hayatı sürmektedir. Sabancı Üniversitesi’nde üç tane fakülte bulunmaktadır.

Sabancı Üniversitesi bünyesinde eğitim hizmeti veren fakülteler; Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, bir de Yönetim Bilimleri Fakültesidir. Ayrıca Sabancı Üniversitesi bünyesinde bir de Yabancı Diller Okulu eğitim hizmeti vermektedir. Sabancı Üniversitesi’nde beş farklı burs imkânı vardır ve burssuz olarak yıllık maliyeti en yüksek olan üniversiteler arasında Sabancı Üniversitesi de yer almaktadır. Bu nedenle üniversiteye kayıt yaptırmadan önce burs imkanları ve sonrasında ödenecek ücretler çok iyi araştırılması gerekir. Sabancı Üniversitesi 2008 yılında Harward Üniversitesi ile ortak bir yaz okulu projesi oluşturarak, yaz okuluna dair akademik olarak bir çalışma gerçekleştirmişlerdir. Öğrenciler dilerler ise yaz okulu imkânını Harward Üniversitesinde de değerlendirebilirler. Görüldüğü gibi Sabancı Üniversitesi’nin eğitim alanındaki imkânları oldukça geniştir. Kariyer hedefi olan ve en iyi imkânlarda iş hayatına atılmak isteyen kişilerin başlangıç yapacakları en iyi üniversitedir diyebiliriz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.