SBS İle Yerleşemeyenler Ne Yapacak

yorumsuz
431 kez okundu

Bilindiği gibi bu yıla kadar orta öğretimde yerleştirme işlemleri yapılan sınavlara göre yapılıyor, sınavla yerleşemeyen öğrenciler akademik liselere kayıt yaptırabiliyordu. 4+4+4 uygulaması ile açılan imam hatip ortaokulları veya meslek lisesi statüsündeki imam hatip liseleri geçen yıl  beklenen ilgiyi görmediği basında yer aldı. Akademik liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesiyle nerdeyse tüm kanallar imam hatip okullarına çevrildi ve gerekçe olarak da “halktan fazla istek” olduğu gösterildi.

Nerdeyse iki yıldır velilerin büyük çoğunluğu bu 4+4+4 ten rahatsızlığını belirtmek için ellerinden geleni yapmasına rağmen bunlar Meb tarafından görülmemiş, dikkate alınmamış veya istek olarak değerlendirilmemiş fakat var mı yok mu belli olmayan bir durumu talep patlaması olarak gösterip öğrenciler açık lise-imam hatip lisesi çıkmazına sokulmuştur. Örgün eğitim istiyorsan imam hatip istemiyorsan madem istemedin buyur o zaman sana açık lise.

Ancak bu seçeneksizliğe başka seçeneksizlikler de eklenerek seçme hakkı verilmişlik süsü var. Meslek liseleri, Çok programlı liseler gibi seçeneksizlik seçeneği olarak gösteriliyor. ÇPL’lerin her yerde bulunmadığı, meslek liselerinin belli bir kontenjana sahip olduğu ve öğrencilerin örgün eğitim görme isteğinin yüksek olduğu göz önüne alındığında ister istemez geriye örgün eğitim seçeneği olarak imam hatipler kalıyor. Bu da sonuç olarak imam hatiplere talep patlaması görüntüsü veriyor ister istemez.

Diğer seçenek olan açık liseler ileriki günlerde meb için belki de bir gelir kaynağı olarak görülecek. Sınav parası, kayıt yenileme parası gibi yollarla. Şimdilik böyle bir durum söz konusu değil ama bu olmayacak anlamına gelmez.

Kısaca özetlemek gerekirse:

Sbs ile bir okula yerleşemeyen öğrenciler;

1. Açık liselere,

2. İmam hatip liselerine,

3. Çok programlı liselere (ÇPL)

4.Meslek liselerine kayıt yaptırabilir.

2013 yılı için adaylar 12-29 Ağustos tarihleri arasında yukarıda belirtilen okul seçeneklerinden 10 tercih yapabilecekler.

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ağustos 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.