Sınav Stresi ile Nasıl Başa Çıkılır

yorumsuz
291 kez okundu

Sınav Stresi ile Nasıl Başa Çıkılır

 

Sınav stresi günümüzde tüm öğrencilerin baş belası olmakla birlikte sınavları olumsuz etkileyen bir durumdur. Ancak her korkunun bir panzehiri vardır elbet! Gelin birlikte sınav stresinin panzehirini bulalım. Öncelikle gevşeyin. Zihninizden korkuları atın. Sınav stresini doğru nefes tekniği ile yenin. Evet, bu sınav stresini basit ama oldukça etkili nefes teknikleri ile yenmek çok çok basit. Derin nefes alıp verin ve bu korkuyu stresi zihninizden tamamen atın. Sınav stresi nasıl yenilebilir? Sınavda çok stres yapıyorum ne yapmalıyım? Sınav stresini yenmek için tüyolar nelerdir? Sınav stresi ile nasıl başa çıkılır? Bu soruların cevabı oldukça kolay. Olumlu düşünün. Sınav stresi ile başa çıkmak için pozitif düşünün. Bunu yapabilirim diyerek kendinizi telkin edin. Sınav stresine kapıldığınızı fark ettiğiniz an bu olumsuz düşüncelerden uzaklaşın ve başaracağınıza inanın.

Sınav anında panik olmamak için önceden bu psikoloji ile yüzleşin. Sınav önemli olsa da dünyanın sonu olmadığına kendinizi ikna edin. Sınav stresiyle baş edemezseniz bildiklerinizi de unutur ve kötü bir sonuca doğru yol alırsınız. Sınav anında stres yapmamak için doğru teknikler ve uygulamalar ile başarıya ulaşırsınız. Sınav başladığı esnada derin bir nefes alın ve sakince ilk soruyu okuyun. Eğer yanıtını bilmiyorsanız asla panik yapmayın. Diğer soruya geçin ve cevaplamaya devam edin. Dakikalar geçtikçe soruları rahatlıkla yanıtlar duruma geleceksiniz. Sınav Stresi baş göstermeye başlarsa hemen kalemi bırakın ve derin nefesler alarak sakinleşin.  Sınav Stresi ile Nasıl Başa Çıkılır, Sınava girmeden önce kendinizi bunu başaracağınıza inandırın. Sınava aç, susuz, uykusuz girmek de sınav stresini arttıran etmenlerdendir. Sınav esnasında sınav stresine kapılmamak için önceden tüm kontrolleri yapmalısınız. Sınav anında kaygıya ve paniğe kapılmamalı zihninizi açık tutmalısınız.

Bu sınava bir tek siz değil milyonlarca aday giriyor. Sınavı en stressiz şekilde girip rahatça çözenler kazanıyor. Siz de sınav stresinizi yenerek bu kişilerden olabilirsiniz. Sınava az veya aşırı çalışmak da sınav stresinin temel sebeplerinden biridir. Sınavlarınıza gerektiği kadar çalışmalısınız. Düzenli bir çalışma programı takip etmeli ve ona günü gününe uymalısınız. Sınavlarda başarıyı çok çalışmak değil planlı ve programlı çalışmak sağlamaktadır. Her gün düzenli tekrarlar ile çalışma rutininizi oluşturmalısınız. Günlük çalışma planınızı oluştururken araya dinlenme vakitleri koymalı ve bu molalarda zihninizi rahatlatıp çalışmaya devam etmelisiniz. Düzenli çalışarak başaracağınıza inanarak sınav stresinizi tümüyle yok edebilirsiniz. Bu yazımızda sınav stresini yenmenin yolları nelerdir? Sınav stresi ile nasıl başa çıkılmalı? Sınavda çok stres yapıyorum ne yapmalıyım? Sorularına cevap bulduk faydalı olması dileği ile.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.