Sınıf Tekrarı Karmaşası

yorumsuz
432 kez okundu

Meb 21.05.2013 tarih ve 1041377 sayılı ve ilkokullarda öğrenci başarısının değerlendirilmesi konulu valiliklere gönderdiği yazıda özel eğitim sınıfı ve kaynaştırma öğrencileri de dahil sürekli devamsız olan ve yeteri kadar not alamayan öğrencilerin “e-okul tarafından”  sınıf tekrarına bırakılacak denilmektedir.

Eğer siteden kaldırılmadıysa  Meb’in sitesinde (http://tegm.meb.gov.tr/)  23.05.2013, 22:50 itibari ile  ilgili yazı yok.

Yazıyı yayınlayan sitelerdeki hava sanki öğretmen istediği öğrenciyi veya notu düşük olan öğrenciyi sınıfta bırakabilecek havasıyla verilmiş. Bu havayı da büyük olasılıkla “sürekli devamsız öğrenciler ile derslerden yeteri kadar not almamış kaynaştırma ve özel eğitim öğrencileri de dahil olmak üzere ilköğretim kurumlarında benzer konumdaki tüm öğrencilerin e-okul tarafından sınıf tekrarına bırakılacağını” gibi yazının üst kısmıyla tamamen çelişen bir tümce oluşturmaktadır.

“Yeteri kadar not almamış” ın ne demek olduğunu açıklamak için muhtemelen bir kaç yazı daha gönderilecektir.  Konu tamamen sürekli devamsız öğrenci başarılarının(!) değerlendirilmesi iken bu kavramların yazıda kullanılmasının amacı nedir bilinmez ama başarı değerlendirmesi konusunda yeni karmaşalar oluşturacağı kesindir.

Ama bu karmaşadan kırık (zayıf) not alan öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılabilir sonucuna varamayız. Yine yazının açıklama kısmında “sürekli devamsız” öğrencilere sınıf tekrarının yaptırılıp yaptırılamayacağı sorusuna yanıt olduğu belirtiliyor. Sanırım önceden sürekli devamsızların notları boş bırakılarak sınıf tekrarı yaptırılıyordu, şimdi ise “G” harfi girilerek sınıf tekrarı yaptırılacak.

 

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.