Tematik Liseler

yorumsuz
467 kez okundu

Tematik Liseler

Yeni öğretim yılında eğitim hayatının içerisine yeni bir lise türü daha ekleniyor. Bu lise türünün adı tematik lise olarak belirlendi. Bu liselere öğrenci alımı biraz daha farklı olacak. Eğitim sistemi de diğer liselere göre daha farklı olacak. Bu makalede bunlar hakkında bilgileri sunacağız. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamalar doğrultusunda tematik liselere öğrenci alımı diğer liselerden daha önce gerçekleşecek. Bu yıl son tarih olarak 13 Temmuz belirlendi. Öğrenci alımı için ise TEOG ve özel yetenek sınavlarının toplamından oluşan puan ile oluşuyor. Değerlendirme sisteminde yüzde otuzu özel yetenek ile geri kalan yüzde yetmişi ise TEOG sınav sonucuna göre öğrenci alınıyor.

Tematik liseler, meslek liselerine benzer tarzda bir eğitim vermekteler. Diğer meslek liselerinden farkı da tematik liselerde en fazla üç dalda programların uygulanmasıdır. Yani bu şekilde mesleki eğitimdeki kalite arttırılması amaçlanmaktadır. Öğrenci kabulü yapılırken belirlenen alanlarda gereken beceri ve yeteneklere sahip olunup olunmadığına dair testler uygulanacaktır. Bunun tespiti içinde özel yetenek, mülakatlar, bedeni yeterlilik, genel yetenek testleri, mesleki beceri performansı gibi test etme yöntemleri uygulanacak. Tüm bu yetenek sınavlarından biri veya bir kaçı uygulanacak. Değerlendirmeler 500 tam puan üzerinden yapılacağı belirtildi. Okula kabul puanını oluşturan ise 0’unu belirttiğimiz yetenek testleri geri kalan 70’i de TEOG puanı eklenerek belirlenecek.

Tematik liselere ilk öğrenci alımları 2017 – 2018 eğitim ve öğretim yılında alınacaklar. Türkiye genelinde şuan belirlenen on altı tane tematik lise açılacak. İstanbul da altı tane olmak üzere Sivas, Samsun, İzmir, Sakarya, Bursa, Erzurum, Adana, Antalya, Konya ve Ankara da ise birer tane açılacak. Proje okul olarak faaliyete başlayacaklar. Bu okullar öğrenciler için büyük avantaj oluşturacak gibi gözüküyor. Her bir tematik lise belli bir meslek dalında eğitim verecek. Aynı zamanda bulunan ilde verilen eğitime paralel şekilde büyük sektör temsilcileri ile ilk başta en az 10 yıl boyunca işbirliği yapılacak.

Tematik liselerde bu yıl açılacak liselerde: -Adana da motorlu araçlar teknolojisi -Ankara da kimya teknolojisi -Antalya da uçak bakımı -Bursa da mobilya ve iç mekân tasarımı -Erzurum da elektrik – elektronik teknolojisi – İzmir de denizcilik -Sakarya da motorlu araçlar teknolojisi -Samsun da biyomedikal cihaz teknolojileri -Sivas da bilişim teknolojileri – İstanbul da plastik teknolojisi, ayakkabı ve saraciye teknolojisi, kuyumculuk, metal teknolojisi, seramik ve cam, tekstil bölümlerinden oluşan tematik liseler kurulacak. Her bir bölüm özel olarak bir tematik lise de eğitimi verilecek ve özel sektör tarafından da destekleneceği duyuruldu.

Son başvurular 13 Temmuzda olacak ve kayıt işlemleri ise en son 28 Temmuzda kayıt işlemleri tamamlanacak. Okul yönetimi de diğer eğitim kurumlarından daha farklı olacak. Tematik liseler eğitime bir çığır açacak gibi gözüküyor ve oldukça önemli bir gelişme olarak söyleniyor. Mesleki liseler aslında fen liseleri kadar değerli olduğunun anlaşılması gerekiyor ve yeni tarz meslek lisesi, tematik liseler öğrencilere büyük avantaj oluşturacağa benziyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.