Teog Sınavında Başarının Formülleri

yorumsuz
329 kez okundu

Teog Sınavında Başarının Formülleri

 

Öğrencilerin ilk kritik sınavlarından olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş, kısaca Teog kimi öğrenciler için korkulu rüya olsa gerek. Bunun nedenleri kişiden kişiye değişkenlik gösterse de genel hatlarıyla tüm öğrenciler için aşılması gereken bir engel. Teog sınavında başarının formülleriyle hedefinize yönelik uygun adımlarla sınavda sizde istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz. Yazıya geçmeden önce altını çizmek istediğim husus Teog sınavında başarının formülleri aslında kendinizi tanımaktan geçmektedir. Dilerseniz bu konuyu açalım biraz. Motivasyon eksikliğim var, nasıl ders çalışmalıyım?

Sınava hazırlanmak kimileri için çok zordur, özellikle ders çalışma alışkanlığı olmayanlar için yapmak istediğimiz ama bir türlü uğraş vermediğimiz konudur. Bu sebeple motivasyon için kendimize bir hedef belirlemeliyiz. Önünüzde başarmak için bir hedef yoksa sizde ders çalışma konusunda isteksizlik duyacaksınızdır. Hedefi seçmeden önce kendinizi tanımalısınız. Kendi beceri ve yeteneğinin farkında olan birey başarıya doğru adımlarla ilerleyecektir. Hedef içinde mutlaka size gerekli iki unsur vardır birincisi merak ikincisi ise hayal kurmaktır. Hayalleri için eylemde bulunan öğrenci artık hedefini seçmiş ve onun için çaba harcamaktadır, bu size hem motivasyon hem de başarı sağlayacaktır. Tabi ilk olarak merak ettiğiniz konuları da belirlemeliyiz.

Merak ettiğiniz konular aslında sizin sevdiğiniz derslerdir. Kimisi Türkçeyi çok sever kimisi Matematiği bu ikisi de olabilir. Konulara duyduğunuz merak o konuları daha iyi anlamanızı ve içselleştirmenizi sağlar bu sebeple, önceliğiniz sevdiğiniz derslere çalışmak olsun. Bu size ders çalışma alışkanlığı sağlayacaktır, devamında zorlandığınız derslere çalışabileceksiniz. Unutmayın Teog sınavında başarının en önemli formülü ders çalışmayı sevmekten geçer. Çok çalışıyorum ama konuları anlamıyorum Çok çalışmak sizi başarıya ulaştırır diye bir kural yok. Doğru çalışmak Teog sınavında başarının formüllüdür. Her insanın becerisi, konuları anlama eğilimi farklıdır. Kimisi okuyarak hatta bağırarak ders çalışır, kimisi sessiz ortamı tercih eder, kimisi ders konularını etrafındaki objelere benzeterek çalışır, kimisi sindire sindire okuyarak çalışır kısaca her kişinin çalışma şekli farklıdır.

Nasıl beş duyu organı farklı metotlarla nesneyi algılıyorsa insan da çevresini farklı şekilde öğrenebilir. Örneğin, Tarih çalışıyorsunuz bunu izlediğiniz bir filme benzeterek çalışabilirsiniz. Kimisi bundan çok verim alsa da kimisi için daha kafa karıştırıcı olabilir. Bu sebeple size uygun olan çalışma metodunun farkında olmalısınız. Teog sınavında başarının formülleri kabaca; bol tekrar, eksik konuları belirleme, hedefe yönelik güdülenme (eylem) ve kendinizin bunu başaracağınıza inanmanızdır. Tabi sınav da çok heyecanlana bilirsiniz bu çok normaldir, aslında bu sınava hazırlandığınızın da bir belirtisi diyebiliriz. Heyecanınızı yenmek için sınava girmeden önce kendinizi denemeli ve sınavı gözünüzde çok büyütmemelisiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.