Tercihten Öncesi Neler Bilmeliyim

yorumsuz
331 kez okundu

tercih1İlgi ve Yeteneklerim Neden Önemli

1 mi yoksa 2 mi daha fazla diye sorulsa hepimizin 2 diyeceği kesindir. Her işi yaparım veya hangi yüksek öğrenim kurumu olursa olsun bana uygundur diyenler için bu soru. Tombala yöntemiyle ya da sadece aldığınız puana göre seçeceğiniz bir yüksek öğrenim kurumu size 1 değil, 2 yıl kaybettirecektir. Çünkü kayıt yaptırmasanız bile bir yüksek öğrenim kurumuna girmeye hak kazanmanız bir sonraki yıl belli oranda puanınızın kesilmesine yol açacaktır.

Kayıt yaptırmaya hak kazanacağınız yüksek öğrenim programlarında sizin öğrenim göreceğinizi unutmayın. Size “şunu da yaz, bunu yaz” diyenler kesinlikle sizden çok kendi ilgi ve yeteneklerini veya gerçekleştiremediklerini düşünüyordur. Yine arkadaşım şurayı yazmış benim puanım da tutuyor, birlikte okuruz veya benim ondan bir eksiğim yok gibi düşünceler tercih döneminin en tehlikeli düşünceleridir. Seçimin kişisel olduğunu unutmayın.

İsterseniz önce aldığınız puanı unutup, kendi ilgi ve yeteneklerinizi gözden geçirerek klavuzdan gitmek istediğiniz programları tek tek yazın. Yazdığınız tercihlerin puanlarına da bakmayın (Kesinlikle duygusallıktan, ekonomik kaygılardan uzak olmaya çalışın). Sonra bu okulları gerçekten isteyip istemediğinizi bir daha gözden geçirin. Belli bir eleme yapın yani. Daha sonra puanınızla karşılaştırın. Eğer tercih hakkınızı doldurmadıysanız en çok girmek istediğiniz programlara mümkün olduğunca yer vermeye çalışın. Evet giremeyeceğinizi bile bile. Bu belki de gelecek yıl için sizin hedefiniz olacaktır.

Kaç Tercih

Bilindiği gibi 2013 yılı için öğrencilere 30 tercih hakkı tanınmıştır. Adaylar puanı hesaplanmışsa istediği puan türünden tercih yapabilirler. Yani ben fen bölümü mezunuyum öyleyse tercihlerim de fen alanıyla ilgili olmalı diye düşünmeyin. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerden birisi, tercihlerinize aldığınız programların özel koşullarının size uygun olup olmadığıdır.

İkinci Öğretim Uzaktan Eğitim Vakıf Üniversiteleri Yabancı Üniversiteler

Tercihte önemli olan bir diğer konu da ikinci öğretim, uzaktan eğitim ve vakıf üniversiteleri konusudur. İkinci öğretim, “çalışanlar için akşam eğitimi” reklamı ile kendini sisteme soktu. Devlet üniversitesi olmasına rağmen, normaline göre harç miktarı oldukça yüksektir. Bu nedenle puanı biraz düşüktür. Pek yaygın olmasa da yüksek öğrenim sistemimizde “uzaktan eğitim” modeli de yer almaktadır. Bu programların da puanı emsallerine göre düşüktür. Bunun temel nedeni harçlarının yüksekliği ve yüz yüze eğitim olmamasıdır. Ancak bazı üniversiteler “Uzaktan Eğitim” programlarının belli bir kısmını (%30 gibi) yüz yüze yapmaktadır. Buraya kadarkiler devlet üniversiteleriydi.

tercih2Bir de adına “vakıf üniversileteleri” denen kurumlar var eğitim sistemimizde. Özellikle henüz kurumsallaşma sürecini tamamlayamamış, nasıl öğrenci toplarım kaygısı yaşayan, eğitim kurumu özelliği taşımaktan oldukça uzak ticarethanelere tercihinizde yer vermemeye çalışın. İlla da tercihlerimde yer vereceğim diyorsanız yüzde yüz burslu olsa bile, burs kesilme koşullarının tüm ayrıntılarını dikkatlice inceleyin.

Yazımızı buraya kadar okuyan bir adayı, büyük olasılıkla yabancı üniversiteler ilgilendirmiyordur diye düşündüğüm için o konuya hiç girmiyorum.

Son söz
Hangi üniversite olursa olsun, üniversiteye gideceğim diyenler için  tek tercih var: Tercih yapmamak.

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.