Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri

yorumsuz
1.588 kez okundu

Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri

Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri birçok kritere göre belirlenmektedir. Bu kriterler ekonomik, sosyal, kültürel ve farklı alanlarda olabilmektedir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri arttıkça vatandaşına sağladığı imkanlar da çeşitli ölçüde artmaktadır. Bir ülkenin gelişmişliğini incelemek için o ülke insanının kişi başına düşen gelirini bilmeliyiz. Gelişimini tamamlamış ve dünya coğrafyasında söz sahibi ülkelerde kişi başına düşen milli gelirler oldukça yüksek olmaktadır. Ülkeler konumunu, bilimsel kaynaklarını, doğal kaynaklarını kullanarak gelişmişlik düzeylerine katkı sağlamaktadırlar. Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri ölçümü için kullanılan ölçütler insani gelişmişlik endeksi, kişi başına düşen milli gelirler, nüfus oranları( genç yaşlı, aktif pasif, ekonomik sektöre dağılım oranı gibi), bölgesel imkan eşit eşitsizlik durumları, sağlık sektöründeki kalite, eğitim girdi ve çıktıları, okullaşma oranları, bilimsel yürütülen çalışmalar ve bu çalışmaların dünyada kabul görüp görmediği vb gibi ölçütlerdir.

Her ülkede gelişmişlik düzeyi elde edilen verilerle hesaplanmaktadır. Ekonomik açıdan gelişen ülkeler bilimsel gelişmelerin odak ülkeleri olmaktadırlar. Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri bilimsel teknolojik ürün üretiminde ne kadar söz sahibi olduklarıyla da ilgilidir. Bir ülkede sosyal eşitlik, insan hakları, çocuk hakları ne kadar korunuyorsa o ülke gelişimini tamamlamış söz sahibi bir ülkedir. Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri nedir? Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri nasıl belirlenir? Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri hangi ölçütlerle belirlenir? Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri 2017 yılı sıralaması nedir? Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri kim tarafından belirlenir? Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri ne demektir? Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı çerçevesinde her yıl Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri ile ilgili bir rapor yayınlanır. Bu raporda ülkeler yukarıda bahsettiğimiz ölçütler yardımıyla sıralanırlar.

Bu raporun temel amacı Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri ile bilgi vermek olsa da gizil işlevleri de bulunmaktadır. Bu rapor bizlere insan hakları, çocuk hakları ne kadar sağlanmış ve geliştirilmiş, yoksulluk sınırı ne kadar olmuş, ülkenin kaynak kullanımı ve yatırımları ne düzeyde gibi sorulara da cevap vererek çeşitli önlemler alınmasını sağlamaktadır. Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri yaptığı yatırımlarla doğrudan ilgilidir. Ekonomik yaşama büyük katkıları olan yatırımlar ülkelerin gelişmiş düzeylerini arttırmaktadır. Özellikle bilim teknoloji dalında yapılan yatırımlar gelişmişliğe büyük etkiler yapar. Birleşmiş Milletler Kalkınma programının hazırladığı Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri raporuna göre 1.sırada tüm kriterleri 0.944 puan ile Norveç almaktadır. 2.sırada 0.935 puan ile Avustralya bulunmaktadır.

Türkiye Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri raporunda kendine 0.761 puan ile 72.sırada yer bulmuştur. Bu gelime raporunda daha çok insanların yaşama zenginliğine ve ne gibi fırsatlar sağlandığına bakılmaktadır. Türkiye bu sıralamada istediği noktada olmasa da gelişme açısından hızlı büyüyen bir ülkedir. Türkiye bölgesele gelir eşitsizliği fazla olduğundan ve milli gelir düşük olduğundan dolayı istediği sırayı yakalayamamaktadır. Türkiye bu raporda en iyi olarak uzun yaşam süresi görülmektedir. En kötü olduğu alanlar ise bilimsel teknolojik yatırımlar, bilgiye erişim ve gelir eşitsizliğidir. Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyleri bizlere o ülkelerde insanların ne derece kaliteli yaşam sürdüklerini göstermektedir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.