Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

yorumsuz
207 kez okundu

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

 

Öncelikle sizleri tebrik ederiz. İlkokul,ortaokul ve lise maceranızın en sonuncu adımına hoş geldiniz. Hayatınızın önemli noktalarından birini geride bıraktınız. Umarız ki birçoğunuz hayal ettiği ve istediği bölümleri kazanmıştır. Bu zamana kadar üniversiteyle ilgili neler düşündünüz, neler dinlediniz veyahut neler hayal ettiniz bilmiyoruz, ama pek çok şeyin hiç de düşündüğünüz gibi olmayacağını kısa sürede zaten siz de fark edeceksiniz. Sizlere üniversiteyle ilgili tavsiyeler vermeden önce birkaç ufak hatırlatmalarda bulunmak istiyoruz. Üniversiteyle ilgili son derece genel ve bilgilendirici şeylerden bahsedeceğiz. Ancak yine yakın zamanda öğreneceksiniz ki kimseye güvenmeyin, üniversitede kendi göbeğinizi kendiniz kesmeyi öğrenin, mesela son güne kadar yatıp, son gün arkadaşlardan not dilenmeyin, bu size ilk dersimiz olsun. Geri kalanlar için içeriğimize buyurun. Üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler:

1)Kazanamadığınız bölümün şokunu bian önce üzerinizden atın: Umarız ki hepiniz istediğiniz ve tercih ettiğiniz bölümleri kazanmışsınızdır. Eğer kazanamamışsanız, ya bu duruma kendinizi hazırlayıp adapte ediniz ya da hiç tercih yapmamanızı tavsiye ederiz.

2)Kafanızda belli plan programlarla üniversiteye gelmeyin: Şunu yaparım, bunu yaparım buradan şöyle olurlu hayallerle üniversiteye gelmeyin. Hiçbişeyi görmeden anlayamazsınız, acele etmeyin.

3)Eğer ailenizden ilk defa ayrılıyorsanız: İlk birkaç ay veyahut ilk yıl yurtta kalın. Şehri ve çevreyi tanıyıp, arkadaş edinin. Gerisi zaten çorap söküğü gibi gelecektir.

4)Burs önemli: Sonra bakarız, hallederiz vb, gerekçelerle geçiştirmeyin. Biran önce öğrenip peşine düşün.

5)Daha önce size anlatılanlara kulak asmayın: Daha önce size anlatılan kulaktan dolma bilgilere kulak asmayın. Görmediğiniz bir şeye inanmayın. Üniversite hayatını sanılanı kadar gözünüzde büyütmeyin.

6)Çekingen olmayın: Çekingen, içe kapanık, ürkek olmanın alemi yok. Yeni ve farklı bir ortamdasınız fakat en geç 1-2 ay içinde alışacaksınız zaten.

7)Kantin önemlidir: Size tüm vaktinizi orada geçirin demiyoruz. Fakat, evden-derse dersten-eve gibi bir anlayışa da sahip olmayın. Kantin iyidir.

8)Yabancı dilin önemini biliyorsunuzdur: ama bir kez daha belirtelim ki eğer bölümünüz yabancı dil değilse mutlaka ingilizce öğrenmeye çalışın.

9)Üniversiteyi şehir dışında ailesinden uzak okuyacaklar: Sakın ola “artık özgürüm” havasına girip ipin ucunu kaçırmayın kontrolü daima elinizde tutun.

10)Herşeyiniz arkadaşlarınız: Üniversitede her şeyiniz arkadaşlarınız olacak, bu konuda dikkatli ve iyi seçimler yapın. Üniversite hayatınız bu insanlarla geçecek ve birbirinizin herş eyi olacağınız günler olacak.

11)Herşeyi sadece dersle öğrenemezsiniz: Sadece derse girerek her şeyi öğrenceğinizi zannetmeyin. Bölümünüzle alakalı veya alakasız her şeyi okuyun, Bol bol okuyun! Üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler :Son olarak okulu zamanında bitirin, Mutlaka sosyal olun ve çevre edinin, Kendi paranızı kazanma fırsatlarını kaçırmayın ve fırsatlardan haberdar olun. Çalışkan olun ama asla inek olmayın , Üniversitenin bir okul değil, hayata hazırlık evresi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Gerisi bir şekilde hallolur.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.