Yaşayan Diller Dersi Kapsamında İki Yeni Seçmeli Ders Geliyor

yorumsuz
96 kez okundu

Yaşayan Diller Dersi Kapsamında İki Yeni Seçmeli Ders Geliyor

 

 

 

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı yeni projesi kapsamında öğrencilerin farklı kültür ve dilleri tanımasına yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda birçok farklı etnik yapının kullandığı dili zorunlu ilköğretim eğitimi kapsamında yer alan Yaşayan Diller ve Lehçeler Dersi bünyesinde çocuklara seçmeli ders olarak sunuyor. İşte bu derslere iki yeni ders daha eklenecek. Bunlardan birisi Boşnakça olup diğeri de Arnavutça olarak belirlendi. Öğrencilerin kendi bulundukları toplum dışındaki kültürlerin yaşam biçimlerini öğrenmeleri insanlığı ve dünyada farklı insanların yaşam biçimlerini anlamlandırma konusunda yardımcı olmaktadır. Bu sayede öğrenciler toplumlar arasında karşılaştırmalar yaparak daha bakış açısı geniş bireyler arasında yerlerini almaktadır.

Bu durumun olumlu yönlerini geliştirmek ve öğrencilerin gerekli eğitimlerine katkıda bulunmak isteyen MEB son yıllarda Yaşayan Diller ve Lehçeler isimli bir dersi de müfredata eklemiştir. Bahsedilen ders kapsamında birçok farklı toplumsal yapıya ait diller öğrencilere öğretilmektedir. Yeni eğitim öğretim döneminde yürürlüğe girmek üzere sözü edilen derslere Arnavutça ve Boşnakça dersleri de eklendi. Eğitim Materyallerini Trakya Üniversitesi Hazırlayacak Yeni müfredata seçmeli ders olarak eklenecek olan Arnavutça ve Boşnakça derslerinin eğitim öğretim materyallerini ise Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Balkan Dilleri Bölümü’nün hazırlayacağı belirlendi. MEB’in hazırlanan bu yasa tasarısını onaylamasının ardından kısa bir süre sonra kitap hazırlama çalışmalarına başlanacağı belirtildi. Tüm hazırlıkların tamamlanmasının ardındansa derslerin 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde kesinlikle açılacağı öngörülüyor.

Yaşayan Diller ve Lehçeleri Dersine İlgi Büyüyor 12 yıllık zorunlu eğitim sürecinde geçtiğimiz yıl müfredata sokulan Yaşayan Diller ve Lehçeleri dersine olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Öyle ki, 2015 yılı verileri incelendiğinde toplamda 85 bin öğrencinin bu seçmeli dersi seçtiği görülüyor. Ayrıca bu kapsamda bu ders için okullara geçtiğimiz yıllarda 17 bin öğretmen atamasının yapılması istihdamı da bir hayli arttırdı. Önümüzdeki yıl Arnavutça ve Boşnakça dersleri kapsamında da ilginin büyüyeceği düşünülüyor. Şimdi derse katılan öğrenciler hali hazırda Kürtçe, Adığeçe (Kiril ve Latin alfabesine göre 2 farklı ders olarak veriliyor), Kurmanca, Lazca, Abazaca, Zazaca ve Gürcüce gibi seçmeli derslerden istediğini seçebiliyor.

Yaşayan Diller Dersi Kapsamında İki Yeni Seçmeli Ders Geliyor Resimleri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.