YÖK’ün Denklik Verdiği Yurt Dışı Üniversiteler

11 yorum
19.531 kez okundu

Yurt dışında okunan yüksek öğrenimin Türkiye’de geçerli olabilmesi için, yurt dışından alınan diplomaların YÖK tarafından onaylanması gerekiyor. Bu onaylama işlemine biz “Denklik İşlemi” diyoruz. Denklik işleminin olabilmesi için öncelikli olarak eğitim görülen üniversite veya bölümün YÖK tarafından tanınıyor olması gerekir.

Eğer yurt dışında eğitim almak istiyorsanız, bu kuralı mutlaka göz önünde bulundurun. Eğer eğitim aldığınız eğitim kurumu YÖK tarafından tanınmıyorsa, Türkiye’de aldığınız belge geçerli olmayacak yani öyle bir eğitim almamış sayılacaksınız. YÖK’ün eğitim olarak  tanıdığı ülkeler zaman zaman değişiklik göstermektedir. YÖK’ün son olarak listesini genişlettiği görülmektedir. Örneğin tanınanlar arasında Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nde yer alan Salahaddin University-Hawler (SUH) üniversitesi de var.

Yüksek Öğretim Kurulu’nun kabul ettiği veya etmediği üniversiteleri aşağıdaki linkten görebilir ve ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Denklik Sorgula

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

YÖK’ün Denklik Verdiği Yurt Dışı Üniversiteler (11 Yorum)

 1. Iyi gunler , yok Tenesse state universitesini kabul ediyormu acaba , B,a yapmayi dusunuyorum state tenesse universitesinde , bilgilendirirseniz sevinirim.

 2. iyi akşamlar ben makedonya struga üniversitesinde okuyorum şimdi yökün denlik verdiği üniversitelere baktım struganın yok denkliği gerçekten yokmudur bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Yök ün denklik verdiği üniversiteler arasında yer almıyorsa yapacak bir şey yok ama en doğrusu Yök e telefonla sormak.

 3. Arkadaşlar ben lise son sınıfı türkiyede bitirdim ygs’yi de kazanamadım. Normalde Romanyada yaşıyorum Romanya da üniversite okuyup Türkiyede mesleğimi icra edebilirmiyim?

  • Yök tarafından denklik verilip verilmediğine bakmak gerekir. Romanya da bitirdiğin üniversiteye Yök denklik vermişse, Türkiye de mesleğini icra edebilirsin.

 4. Yök Yemenin hangi universitelerini taniyor… Ve yemen icin cikan ozel gecis durumu hala gecerliligini koruyormu? Bu konuda yardimci olabilirmisiniz..

  • Yemen için çıkan yönetmelik devam ediyor ama, buşvuru tarihleri hakkında yeterli bilgiye sahip değilim. En doğru bilgiyi Yök ten (Denklik Birimi) alabilirsin. Denklik Birimi sayfasında iletişim bilgileri var. Faks veya mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba kafam cok karisik lutfen yardim edin universitemin denkligi var turkiyeyle ancak turkiyeye dondugumde tekrar bir sinava tabi tutulacak miyim bunu lutfen bana aciklayin

  • Merhaba,
   Bizim yapacağımız yorumdan daha çok Yök ten alacağınız bilgiler önemlidir. Aşağıda verilen iletişim bilgileriyle Yök e ulaşıp en doğru bilgiyi alabilirsiniz.
   İçerik soru ve sorunları için :

   Teknik Destek için e-posta : yoksisdestek@yok.gov.tr

   Teknik Destek için Telefonlar : 444 8 965

 6. Merhaba,
  Ben Bosna’da okumak istiyorum. YÖK Bosna’ya denklik veriyor mu? Üniversite Sınavsız Alınca akılda soru işareti kalıyor. Açıklamasını yaparsanız sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba,
   Bizim vereceğimiz bilgiler yorumdan öteye gitmeyeceği için bunun yerine öncelikli olarak 444 8 965 (444 8 YÖK) telefonla olmazsa,

   denklik@yok.gov.tr…adresene mail göndererek bilgi almanız en doğrusu olacaktır. Buradan bilgi alamazsanız yorumu ondan sonra yaparız.
   Mailiniz şu bilgileri mutlaka içersin.
   Tanıma bilgisi için; eğitim görülen/görülecek okulun açık ve tam adını, bölüm ve eğitim düzeyini (ön lisans/lisans/yüksek lisans), eğitim şeklini (örgün/uzaktan eğitim) ve iletişim bilgileri
   Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.