Zeka Oyunları

yorumsuz
10.873 kez okundu

Zeka Oyunları

Bu zeka oyunları hayatında çok önemli bir yeri vardır. Zeka oyunları hayatımızda daha başarılı olmamızı sağlar ve unutkanlığımızı da gidermeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda da çocukların beyin gelişimi için de oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Zeka oyunlarının bazılarından bahsedelim ve bunlar, bulmaca, satranç ve bilmecedir. Zeka oyunlarında olan bulmaca hafıza ve mantık gerektiren bir oyundur. Bulmaca oyununda zihinsel yeteneklerinizi kullanıp bulmacanın formatına göre çözmeye başlayabilirsiniz. Bulmacalar tek kişilik oynanan bir zeka oyunudur. Bir başka zeka oyunlarından olan bilmeceyi de sizlere anlatalım. Bir şeyin cevabını söylemeden soru sorar gibi o şeyin ne olduğunu anlatıp ama cevabını vermeden sormaya denir. Diğer zeka oyunu satranç ise şans değil de çok dikkat gerektiren ve çok da zekaya dayalı bir oyundur. Satranç oyununda bir çok oyuncu ile oynanmaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bulmaca oyununu gazetelerde ve bazı dergilerden de çözebilirsiniz. Satranç oyununu evinizden de bulundurabilirsiniz. Aynı zaman da çocuklar okullarda da bir çok arkadaşları ile satranç oynayabilirsiniz.

Okullarda satranç bölümü var ve buraya üye olan öğrenciler de öğrenip oynayabilirler. Zeka oyunları her yaşa göre uygundur. İnternette de var olan oyunların çoğu da zeka oyunudur. Zeka oyunları beyin gelişimi için çok faydalı olmaktadır. Zeka oyunu oynayarak beyin cimnastiği de yapmış olursunuz. Ders çalışmadan önce zeka oyunları oynayarak beyninizi rahatlatabilirsiniz. Bu sayede çocukların derslerini daha rahat çalışırlar. Beyin cimnastiği yaparak beyinleri rahatlar. Okul öncesi zeka oyunlarının oynaması çok faydalıdır. Hatta okul öncesi zeka oyunlarının eğitimi bile verilmektedir. Bu eğitim oyunları pramit, birim küpler, sudoku, sözcük oyunları, hafıza oyunları ve küp sayma gibi oyunlardan meydana gelmektedir. Sudoku her yaştan insanların oynayabileceği bir zeka oyunudur. Zeka oyunlarından olan sudoku da akıl yürütmek ve mantıkla hareket etmek gereklidir. Sudokuyu her insan kolay öğrenebilir. Zor öğrenebileceğiniz bir zeka oyunu asla değildir. Sudokuda yapmanız gereken sadece rakamları yerleştirmektir. Sudoku oyununda rakam yerleştirerek oynanılmaktadır.

Zeka oyunlarından en çok sudoku çok sevilerek oynanılan oyunlardan bir tanesi olmaktadır. Zeka oyunlarından en mantıklı satranç ve sudokudur. Sudokunun temel kurallarından da bahsedelim. Sudokunun tüm satırlarında rakamlar bulunmaktadır. Bulduğunuz rakamlarda sadece bir tane olmalıdır. Her satırda, her bölgede ve her sütunda bulduğunuz rakamlar bir defa yer alması gerekmektedir. Sudokunun çeşitlerinden de sizlere bahsedelim. Oldukça fazla sudoku çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar zincir sudoku, toplamlı sudoku, köşegen sudoku, ardışık sudoku, bölgesel sudoku ve klasik sudokudur. Tabi bunlardan bir kaçı ve daha fazla da sudoku çeşitleri bulunmaktadır. Yalnız sudokular boyutlara göre bulunur. Sudokunun boyutları 4×4, 6×6 ve 9×9 olarak bulunur. Sudoku zeka oyunu hakkında da bilginiz yoksa ve nasıl oynandığını bilmiyorsanız buradan bilgilenebilirsiniz.

Sudokuyu hiç oynamayan insanlar çok zor bir zeka oyunu olduğunu zannederler. Ama aslında hiç de öyle bir şey değildir. Sadece zekanızı kullanıp ve sudoku zekanızı kullanıp ve sudoku oyununda konsantre olmanız yeterli olacaktır. Daha sonra da sudoku oyununa alışarak oynayacaksınız. Küçük çocuklarında eğlenceli bir iekilde oynayabileceği bir başka zeka oyunu da sözcük oyunudur. Sözcük oyunu hem eğlenceli hem de akıl yürütme oyunudur. Çocuklar küçük yaştan itibaren bulmaca ve sözcük oyunları ile oynayarak hafızalarınızı güçlendirebilirsiniz. Kelime oyunu aynı zaman da çocukların eğitimine de çok faydası vardır. İnternette de kelime oyununu bulabilir ve kolaylıkla oynayabilirsiniz. Kelime oyununu da çok kolay oynayabileceğiniz bir oyunudur. Her insan da kelime oyunu oynayabilir. Kelime oyununu bir diğer adı da kelime türetme oyunudur. Kelime oyununda boşlukları doldurarak oynayabileceksiniz. Yani harf yerleştireceksiniz.

Gelelim küp sayma, birim küpler ve küp sayma bir matematik oyunudur. Küp saymada zeka ve matematiksel bir oyun olmaktadır. Küp sayma özellikle çocukların oynaması gereken bir zeka oyunudur. Küp sayma oyununda internette de oynayabilir. Yapmanız gereken küpleri seçip boş kutuya da yazmaktır. Küp saymaca çocukların eğitimi için zeka oyunlarını oynamaları çok önemlidir. Okula giden çocuklar bu zeka oyunları oynayarak derslere de özellikle matematik dersine çok yardımcı olacaktır. Eğitim almaya başlayan çocukların zeka oyunları sayesinde beyinleri gelişecektir. Ayrıca zeka oyunları o kadar eğlenceli ki çocuklar oynarken hiç sıkılmayacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.