Zıt Kavramlar Etkinlik Kartları

yorumsuz
3.522 kez okundu

Zıt kavramların öğretimi daha çok okul öncesi ve özel eğitim sınıflarına ait bir konuymuş gibi algılanır genelde. Ancak gerek zıt kavramlar gerek diğer kavramlar öğretilmesi zor konulardan biridir. Bu nedenle sadece bu eğitim düzeylerinin konusu gibi bakmak doğru olmayabilir.

Kavram öğretiminde diğer bir yanlış algı da bu konunun sadece matematik konusu olarak görülmesi ve düşünülmesi. Matematik dersindeki varlık arası ilişkiler konusunun içeriği gibi düşünülerek ele alınması kavram öğretimi için eksik bir uygulamadır. Çünkü kavramlar konusu, müzik dersinden görsel sanatlara kadar gizli veya açık bir şekilde tüm derslerin içeriğinde bulunur. Çocuğun yaşantılarını belli sözcüklerle en etkili biçimde anlatabilmesi için belli kavramları Türkçe dersinde kullanırken, belki de beden eğitimi dersinde hızlı yavaş kavramını kullanacaktır. Görsel sanatlar dersi için açık-koyu, düz-eğri, büyük-küçük, uzun-kısa gibi kavramlar vazgeçilmez kavramlardır.

Belki bu açılardan kavram öğretimine erken yaşta başlamak doğru olur, ancak kavram aynı zamanda bir sınıflandırma süreci olduğu için sınıf düzeyi gözetilmemeli. Çocuğun hangi kavramı kavraması gerekiyorsa o kavramın eğitimi yapılmalıdır.

Aşağıdaki linkte verilen ekleri farklı kavram öğretimi etkinliği için kullanabilirsiniz. Belge, büyük-küçük, en büyük, orta ve küçük, ucu kapalı-ucu açık, az-çok, yarım-bütün gibi kavramlara ilişkin resimleri içermektedir.

Kavram Kartları İndir

 

 

 

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.