1150 (Bin Yüz Elli) Sayfa Ders Kitabımız Olacak

yorumsuz
330 kez okundu

Rakam yanlış değil. Hürriyet’te yer alan bir habere göre 9. sınıf matematik ders kitabı tam 1150 sayfa. Yazımında 31 yazarın yer aldığı 9. sınıf matematik ders kitabının görünüm ve içeriğine eğitim sendikalarından sert tepkiler geldi.

Okullarda 5 yıl süreyle okutulacak kitaplar arasında yer alan ve tebliğler dergisinde yayımlanan kitabın basımının ihale aşamasında olması nedeniyle henüz basılmayan 9. sınıf matematik ders kitabına ilişkin olarak eğitim sendikalarından Anadolu Eğitim-Sen ve Eğitim İş’in görüşleri:

Anadolu Eğitim-Sen Genel Başkanı Cansel Güven, şunları söyledi:
“Biz artık şaşırmıyoruz. Kitapların hacmi değil niteliği ve kimler tarafından hazırlandığı önemli. Bu ülkenin asıl ihtiyacı öğretmenler. Ulaştığımız ortak bir sonuç var, nitelik bozuluyor. Başka kaynaklar kullanıyor zaten öğretmenler. Artık çoğu zaman bu kitaplar kullanılmıyor bile. Hazırlayanlarda problem var. Onay veren komisyonların niteliğinden de şüpheliyim. Bir de ekonomik boyutu, ağaç maliyeti var bu işin. Bu bir kitap değil, ansiklopedi, tuğla kitap. Kitaplara sürekli makyaj yapılıyor. Aslında her yıl kitapları değiştiriyorlar, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Aslolan klasik eğitimdir, öğretmeni özgürleştirseler her şey çözülür.”

Kaynak: Hürriyet

 

Eğitim İş Genel Başkanı Veli DEMİR de“Bu kitap değil ansiklopedi. Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır bunu değiştiriyor. Bilim ve pedogoji Milli Eğitim Bakanlığı’nın kapısından giremiyor anlaşılan. Artık bunların bilimsel hiçbir yanı kalmamış. Çocukları rahatlatmak adına “çantasız eğitim”, “ders kitapları çocukların fiziksel yapısını bozuyor” dediler… Beş bakan da farklı şeyler söyledi. Pratikte kitabın uygulanma durumu hiçbir şekilde olamaz. Kalındır, içi boştur, hormonlu kitaptır. Çocukları soğutur. Kitabın sayfa sayısının çok olması niteliğini arttırmaz, kazınımlar zaten müfredatta belli.”  olarak değerlendirdi.

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ağustos 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.