2016 Ücretli öğretmen Maaşı Ne Kadar?

yorumsuz
406 kez okundu

Ülkemizde maalesef milli eğitim kanayan bir yarası ücretli öğretmenlik maaşlarıdır. Çok düşük ücretle kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapmalarına rağmen binbir sıkıntılarla çalışırlar..

Devlet memurları statüsünde değerlendirilen ücretli öğretmenlerin 2015-2016 eğitim dönemindeki maaşlarını sizler için araştırdık.Ücretli öğretmen sadece ders ücretine çalışan ssklı öğretmenlerdir.Maaşları net 850 civarıdır sigortaları vardır ama aylık olarak 16 günden yapılır.

Derse girmediklerinde ücretleri kesilir.okullarda çeşitli nedenlerle oluşan geçici veya sürekli açığı kapatmak üzere ilçe memlere yapılan başvurulardan okul yetkilişeri tarafından seçilemler sözleşme ile dönem başlarında işe başlatılır.

HER OKULDA ÜCRETLİ ÖĞRETMEN VAR MIDIR?

Öncelikle ücretli öğretmen okullardaki branş öğretmeni açıklarını kapatmak için MEB tarafından okullara geçici olarak atanan öğretmenlerdir.Yani Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulda kadrolu öğretmenler yeterli sayıda ise bu okula ücretli öğretmen gönderilmemektedir.Ayrıca ücretli öğretmenlerin gelecek yıl ki planı da tam anlamıyla belli değildir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER DERS BAŞI NE KADAR ALIYORLAR?

Türkiye’de yüz binlerce öğretmen atama beklerken okullarda 55 bin ücretli öğretmen görev yapıyor. Atanamayan öğretmenler, bu uygulama nedeniyle isyanda. Oysa ki ücretli öğretmenler de bu durumdan şikayetçi; iş bulamadıkları için ders başına 9 TL gibi cüzi bir rakama çalışmak zorundalar.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.