Burs ve İş Garantisi Yetmedi

yorumsuz
268 kez okundu

Üniversite sınav sonuçları açıklandı. Tercihler yapıldı. Tercih sonuçları da belli oldu. Tercih yapan adaylar bir çok kriter belirleyerek tercihlerini yaptılar. Belki de bu kriterlerin başında “iş bulma” gelir. İş bulmayı kolaylaştıran bölümlerin puanlarının her geçen yıl artış göstermesine rağmen, çok ilginç bir sonuçla karşılaştık bu yıl.

Burs ve iş garantisi veren bir bölüm, öğrencisizlik yüzünden kapanmayla karşı karşıya. İlk tercih döneminde burs ve iş garantili bölüme yerleşme hakkı kazanan öğrenci sayısı sadece 7. Eğer ek yerleştirme döneminde bu sayı 10’a tamamlanmazsa bölüm kapanacak. Peki nedir bu bölüm? Gaziantep  Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu  Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi Bölümü. Bölüm Türkiye’de ilk ve tektir. 2010 yılında Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İşadamları Derneği desteği ile 30 öğrencinin eğitim görmesi hedefi ile kurulmuştu.

Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu Gıda İşleme Bölümü Başkanı Yrd.  Doç. Dr. Hatice Çatal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 öğrenci kapasiteli  bölümde eğitim yapabilmek için yeterli öğrenci sayısına ulaşamadıklarını  belirtti.

En az 10 öğrencinin kayıt yaptırması gereken bölümü 7 öğrencinin  tercih ettiğini ifade eden Çatal, “En az 3 öğrenciye daha ihtiyacımız var. O  yüzden de öğrencilere tanıtım yapıyoruz. Tanıtım amaçlı broşür ve afişler  hazırlayarak meslek liselerine gönderdik. İnşallah bunun sonucunun ek  kontenjanlarda görüleceğini düşünüyorum. Bu program Türkiye’de sadece Gaziantep  Üniversitesi Naci Topçu Meslek Yüksek Okulunda var. Kontenjan sayısına  ulaşılamazsa YÖK tarafından bu program kapatılmış olacak” diye konuştu.

– Burslu ve istihdam garantili bölüm 

Bölümü tercih eden öğrencilere öğrenimleri süresince burs  verileceğini, mezun öğrencilere iş garantisi sunduklarını vurgulayan Çatal, “Bu  programı tercih eden ilk 10 öğrenciye öğrenim süresince aylık 200 lira burs  veriliyor. Ayrıca TÜKSİAD istihdam sağlıyor. Bizden mezun olan öğrencilerin iş  bulmak gibi bir sorunu olmayacak. Kuruyemiş teknikeri olarak çalışacaklar” dedi.

Geçen yıl ilk mezunlarını verdiklerini kaydeden Çatal, tercih yapacak  öğrencilere seslenerek, “Burası özel bir meslek yüksekokulu, üniversite ve  sanayinin işbirliği yaptığı bir meslek yüksekokulu. Bölüm olarak da oldukça özel  bir alan, bu sektörün yetişmiş elemana ihtiyacı var” çağrısında bulundu.

– ”Bölümün tüketici açısından önemi” 

Çatal, bölümden mezun olan öğrencilerin tüketici açısından önemine de  değindi.

Mezun olan öğrencilerin kuruyemişte kullanılan hammaddenin alımı,  depolanma şartları ve kuruyemiş üretimi konularında bilgi sahibi olacağını  anlatan Çatal, şöyle devam etti:

“Kuruyemiş sanayisinde büyük bir yetişmiş kalifiye eleman açığı var.  Bunu karşılamak için böyle bir program açılma gereği duyuldu. Gaziantep kuruyemiş  sanayisinde ileri bir şehir, o yüzden burada böyle bir bölüm açılması uygun  görüldü. Mezun öğrencilerimiz sayesinde tüketici daha denetimli, daha kaliteli,  daha temiz kuruyemiş tüketmiş olacak. Ara eleman açığını mezun olan öğrenciler  kapatmış olacak.”

Gaziantep Üniversitesi Naci Topçu Meslek Yüksek Okulu’nun Türkiye’de  “trimester” yöntemi uygulayan ilk üniversite olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr.  Hatice Çatal, bu uygulamayla öğrencilerin 4 dönem teorik, 2 dönem iş yeri eğitimi  aldığını sözlerine ekledi.

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ağustos 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.