Danıştay’la Gelen Denklik

1 yorum
1.118 kez okundu

Yurt dışında sınavsız olarak eğitim almak isteyenler için bu yargı kararı sizin için çok önemli.

Yurt dışında üniversite eğitimi ve Türkiye’deki denkliği ile ilgili önemli karar.

2006 yılında girmiş olduğu ÖSS ile Türkiye’de hiç bir yere yerleşemeyen Arda Kılıç adlı öğrenci aynı yıl Ukrayna’da bir üniversiteye kaydını yaptırdı. 2010 yılında Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Türkiye’de YÖK tarafından diploması, tamamladığı üniversiteye tercih sistemiyle ve sınavla yerleşmediği için  geçersiz sayıldı.

Diplomasına denklik alabilmek için vermiş olduğu hukuksal mücadeleyi kazanmak yaklaşık 2,5 yıl sürdü. Başvuruyu inceleyen Ankara İdare Mahkemesi, YÖK’ün kararını anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı buldu. YÖK kararı Danıştaya taşıdı ve Danıştay YÖK’ün bu başvurusunu reddederek idare mahkemesinin kararını onamış oldu.

Diğer öğrenciler için emsal olabilir. Denklik uygulaması kalkar mı?

Danıştay 8. dairesinin vermiş olduğu  kararın, bu durumda olan öteki öğrenciler için emsal teşkil edebilecektir. Kararın emsal oluşturması bir anlamda “denklik” işleminin kalkması demektir.

Haber kaynağı: Hürriyet

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ağustos 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Danıştay’la Gelen Denklik (1 Yorum)

  1. Yurt dışında denkliği olan bir Üniversite’de eğitime başlayıp, Türkiye’de bir Üniversite’de aynı bölüme devam edebilme şartı nedir?