LYS Sonuçları

yorumsuz
193 kez okundu

LYS SONUÇLARI

Bir eğitim- öğretim yılı daha geride kaldı. Lise son, lise mezunu öğrencileri ve tekrar dan üniversite sınavına giren öğrenciler şu günlerde sabırsızlık ile LYS sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Lisans yerleştirme sınavının açıklanması ile birlikte üniversite yerleştirmesi için yerleştirme puanlarını görmüş olacaklar. Sabırsızlık ve heyecan ile beklenen için sonuçların açıklanması için ÖSYM tarihi verdi. LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI Üniversite sınavlarının ikinci basamağı olan LYS geçtiğimiz ay da beş oturum şeklinde tamamlandı. Farklı puan türlerine katkı yapacak olan Sosyal Bilimler, Matematik, Edebiyat ve Coğrafya, Yabancı Dil ve Fen Bilimleri sınavları yapıldı.

Öğrenciler planladıkları üniversite programlarına göre sınavlarına girdiler. Mart ayında gerçekleşen Yükseköğretime Geçiş Sınavı ( YGS ) ardından ikinci basamak olan LYS dönemi de geçmiş oldu. Şuan tek beklenen sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih kaldı. ON BEŞ DAKİKA KURALI Bu sene ilk defa uygulanan 15 dakika kuralı ile pek çok kişi mağdur oldu ve bu konu hakkında pek çok şikâyetçi oldu. Televizyonda geri sayımlar eşliğinde sınav yerine giren öğrenciler gördük. Tüm bu stresler ardından beklenen sonuçlar zamanı gittikçe yaklaşıyor.

ÖSYM BAŞVURU KILAVUZU Geçtiğimiz günlerde ÖSYM sonuçlar açıklanmadan önce ön bilgilendirme amaçlı geçen yılın üniversitelerin aldıkları puan ve başarı sıralamalarını içeren başvuru kılavuzunu yayınladı. İsteyenler ÖSYM’nin kendi sitesinden bu kılavuza ulaşabilirler. Tercih döneminde fikir edinmek açısından oldukça faydalı olacaktır. Tercih dönemlerinde özellikle puanlardan ziyade başarı sıralarına bakmaları tercih yapmalarında yardımcı olacaktır.

LYS SONUÇLARININ AÇIKLANACAĞI TARİH LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih haftalar öncesinde ÖSYM tarafından paylaşılmıştı. Verilen tarihe göre 11 Temmuz Salı günü içerisinde sonuçların açıklanacağına dair duyuru yapıldı. Sonuçların açıklanması ardından bir hafta ardından ise tercih dönemi başlayacak ve iki hafta sürecek. Ağustos ayı içerisinde de üniversitelerde kayıt işlemleri gerçekleşecek. 11 Temmuza LYS sonuçlarının açıklanması sonrasında öğrencilerin belirsizlik dönemi bir nevi üstlerinde kalkmış olacak. LYS sonuçları açıklanması ile yaptıkları doğru ve yanlışlarını, netlerini görebilecekler. Türkiye genelinde başarı sıralamalarını da öğrenecekler.

Üniversite tercihlerinde ise en sağlıklı değerlendirilmesi yapılacak olan bu başarı sıralamalarıdır. Tercih döneminde de Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi öğrencilerin kazandığı okulu belirleyip yerleştirme işlemini yapacaklar. SONUÇLAR SAAT KAÇTA AÇIKLANIR? LYS sonuçlarının açıklanmasına ilişkin verilen gün 11 Temmuz olsa da hangi saat de sonuç sistemini açacakları bilinmemektedir. Yapılan duyuru da 11 Temmuz da 23:59 olarak belirtilmektedir. Yani bu 11 Temmuz günü içerisinde yapılacağı anlamına gelmektedir. 10:00 ile 18:00 saatleri arasında sonuçların açıklanması muhtemel olarak gözükmektedir. Lakin kesin olarak bir saat söylemek pek mümkün değil.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler:
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.